Знайдено величезний ударний кратер під льодовиком Гренландії

Холодні обійми морозу примушують ховатися в теплому шалику, тротуари зникають під кіркою мутної скуйовдженої криги. Зима – це велика гра в хованки. У Гренландії ця пора року давно працює на керівній посаді, тому не дивно, що цей острів приховував від нас дещо неймовірне.

Hiawatha v45 scene1 4k 5mtopo.1760.tif
Що коїться під кригою Гренландії? Джерело: NASA’s Scientific Visualization Studio

У пошуках шокового кварцу

Курт Кьер з Копенгагенського університету та його колеги проаналізували дані радарів літаків, які досліджували льодовики Гренландії. Науковці помітили велике зниження земної поверхні під льодовиком Гіавата в північно-західній частині острова. Як виявилось діаметр цієї депресії складає аж 31 кілометр!

collecting sand samples at the front of Hiawatha Glacier
Науковець відбирає проби піску на краю льодовика. Джерело: Svend Funder

Але вченим було не до поганого настрою – вони почали обстеження краю льодовикового щита. Саме там дослідники виявили зерна «шокового» кварцу. Такий різновид кварцу найчастіше формується або в результаті випробування атомних бомб, або внаслідок падіння потужних метеоритів.

Світлина від Olexii  Kovalenko.
Шоковий кварц з краю льодовика Гіявата. Джерело: Sci Adv 2018

Винуватець катастрофи

Причетне до створення кратеру небесне тіло мало діаметр 1,5 кілометри та належало до групи залізних метеоритів. Його епічне падіння сталося не пізніше, ніж 3 мільйони років тому, коли Гренландія уже натягнула на себе затишну ковдру льодовиків. Вчені підозрюють, що метеорит потрапив до обіймів острову 12 тисяч років тому, що скоріш за все викликало серйозні наслідки для довкілля, аж до тимчасової зміни клімату в регіоні.

20-тонний метеорит Агпалілік був фрагментом небесного тіла, що створило кратер Гіяавата Джерело: FunkMunk

Але, щоб підтвердити це або заперечити слід пробурити тисячометровий шар криги. Розконспірований Кратер Гіявата все ще зберігає свої таємниці…

Sci. Adv. (2018)