Знайдено фермент, що керує забарвленням папуг

Коли маленькі дослідники дориваються до неперевершених творів Джеральда Даррела, то вони хочуть завести домашнього улюбленця. І чим екзотичнішого, тим краще. А яка птаха може здивувати дитину більше, ніж строката папуга?
Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.
Папуги обдумують фактори, що викликають їхнє забарвлення. Джерело: Getty

Ферменти. гени та футбол

Нещодавно вчені з’ясували, що ж зумовлює забарвлення хвилястих папужок (Melopsittacus undulatus), які можуть бути жовто-зеленими або синьо-білими.
Розшифруваши ДНК з 234 птахів, Карлос Бустаманте в Стенфордському університеті в Каліфорнії та його колеги визначили, що пігмент, який дає жовте пір’я, пов’язаний з ферментом MuPKS. Якщо ввести цей ензим дріжджам то вони стають яскраво-жовтими, як пір’я хвилястого папужки. Дослідники виявили, що заміна однієї амінокислоти у ферменті MuPKS змінює його активність. Щасливі володарі “зламаного” ферменту можуть легко змішатися з натовпом вболівальників київського “Динамо”, адже їхнє забарвлення стає синьо-білим. 
Результат пошуку зображень за запитом "Melopsittacus undulatus"
Філія фан-клубу динамівців у світі хвилястих папужок. Джерело: Getty


MuPKS існує в геномах інших видів птахів, але його концентрація в сотні-тисячі разів вища серед папуг. І саме тому, наприклад, ми не бачимо ворон чи курчат яскраво синього чи інтенсивно жовтого кольору.
Cell (2017)