Знайдено два види паличників: одні з найбільших комах на світі та ще й з психоделічним забарвленням

Якщо Ваша стратегія у випадку небезпеки – залягати на дно поміж гілочок дерев чи кущів, то вдягатися в яскраві речі – це не дуже, гм, далекоглядна ідея. Саме тому більшість паличників у цілях конспірації приміряють на себе однотонне сіре, коричневе та зелене забарвлення. Але поміж цієї замаскованої кампанії є свої білі ворони, точніше вони не білі, а психоделічно-строкаті.

Новинки з Мадагаскару

Свен Бредлер з Університету Гьоттінгена в Німеччині та його колеги звернули увагу на двох комах з Мадагаскару (https://doi.org/10.3389/fevo.2019.00105). Їх раніше вважали за незвичних особин двох відомих видів паличників.

Зліва зображено вид Achrioptera fallax, до якого спочатку відносили й синьозабарвлених особин, що тепер описані як Achrioptera manga.
Джерело: Glaw et al., 2019

Аналіз ДНК

Але аналіз ДНК був дещо іншої думки. Самці небесно-блакитного кольору виявились представниками нового виду, який отримав назву Achrioptera manga.

Синьозабарвлені особини формують свою окрему гілочку на родоводі. Проаналізовано мітохондіральний ген COI Джерело: Glaw et al., 2019

Дослідження геному також допомогло команді науковців віднести різнобарвних колючоих комах з острова до нового виду Achrioptera maroloko.

Новоописаний вид Achrioptera maroloko – гарний, але колючий. Джерело:
Джерело: Glaw et al., 2019

Його самки досягають в довжину 24 сантиметрів – це означає, що вони належать до одних з найбільших у світі комах. Звісно, з сучасним рекордсменом мегапаличником Чаня (Phobaeticus chani) їм нічого й сперечатися, адже цей мешканець острова Борнео має довжину тіла 35,7 см, а з кінцівками навіть перевалює за позначку у півметра (56,7 см)!

Phobaeticus chani
Півметровий мегапличник Чаня все ж більший. Джерело: P.E. Bragg

Занадто яскраві

Чому нововідкриті комахи мають такі яскраві кольори незрозуміло. Вчені підозрюють, що такий яскравий вигляд ̶д̶о̶п̶о̶м̶а̶г̶а̶є̶ ̶у̶ ̶с̶а̶м̶о̶в̶и̶р̶а̶ж̶е̶н̶н̶і̶ ̶о̶с̶о̶б̶и̶с̶т̶о̶с̶т̶і̶, призначений для приваблення особин іншої статі або діяти ж як стримуючий засіб для хижаків. Багато видів отруйних жаб використовують яскраві кольори, щоб відлякати хижаків, то чим же паличники гірші?

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.