Які переваги довгих ший у жираф?

Навіщо жирафам їхні довгі шиї? Здається, що це елементарне питання. Очевидно ж – вони дозволяють тваринам діставати і їсти вищі листки на деревах. І це буде абсолютно правильна відповідь. Але далеко не єдина.
Ряд еволюційних біологів пропонують інше пояснення (G. Mitchell et al., J. Arid Environ., 145, 35-42, 2017). Вчені стверджують, що довгі шиї жирафів – це потужний інстумент охолодження організму у сухих та спекотних умовах африканської саванни.

Давня дискусія

Дискусія про довжину шиї жирафів має давню історію. Французький натураліст Жан-Батист Ламарк припустив, що шиї жирафів подовжуються, через те, що тварини хочуть досягти все вищих гілок на дереві. Ця новаторська ідея дуже випереджала свій час, але зараз її незаслужено перетворили на анекдот.

Результат пошуку зображень за запитом "ламарк жираф"
Жирафи у світлі двох широко відомих у вузьких колах людства теорій


Дарвін і його сучасник Альфред Рассел Уолліс пояснювали цю ситуацію з позицій природного добору – довга шия з’явилася першою, і це дало б більш високим особам значну перевагу перед коротшими жирафами.
Це пояснення довго не мало жодних заперечень, поки в листі до журналу в 1949 році Чапман Пінчер не звернув увагу на те, що ноги жирафа також надзвичайно довгі (це рятує їх від хижаків) (P. Pincher Nature 164 , 29-30, 1949). За його словами довга шия була потрібна жирафам, щоб нахилятися до землі й компенсувати великий розмір кінцівок. Теорія Пінчера ніколи не була дуже популярною, але коли палеонтологи знайшли рештки предків жирафів, то вона зовсім розсипалась. Протягом мільйонів років ці тварини спокійно існували з довгими ногами та короткими шиями.
Вчені пропонували й інші пояснення довгошийості. Одне з найпопулярніших – довгі шиї допомагають самцям жирафів використовувати свої голови, щоб побити суперників. Інша гіпотеза схилялася до думки, що довга шия краще приваблювала самок цього виду. 

Терморегуляція?

І зовсім нещодавно вчені спробували пояснити незвичні пропорції тіла жирафів з точки зору терморегуляції. Спочатку пропозиція полягала в тому, що довгі шиї (і ноги) значно змінили баланс між об’ємом і площею поверхні. Це співвідношення визначає, як швидко тварини отримують і втрачають тепло. Жирафи виглядають так, ніби вони мають більшу, ніж звичайна площа поверхні в порівнянні з бочкоподібними носорогами, слонами та іншими – але чи це дійсно так? 

Головне у терморегуляції – відзилятися від сонячних променів. Джерело: Getty


Вимірювання розмірів жираф у Зімбабве показали, що площа поверхні жирафа насправді не більша, ніж можна було б очікувати для будь-якої іншої тварини тієї ж самої маси. Охолоджуватись тваринам допомагає здатність відхилятися від сонця. Повороти довгої шиї дають змогу захистити значну частину шкіри від дії сонячних променів.