Як технології ГМО врятували папаю

Папая або динне дерево – чудова тропічна рослина з смачними плодами, що містять фермент папаїн. Він, як і пепсин у нашому шлунку, володіє здатністю частково перетравлювати білки. Але наша сьогоднішня розповідь стосуватиметься одного небезпечного паразита динного дерева.
Papaya cross section BNC.jpg
Якщо розрізати папаю навпіл, Ви отримаєте 2 половинки папаї – неймовірне відкриття вчених. Джерело: Prathyush Thomas

Підступний вірус

Вірус кільцевої плямистості папаї викликав справжній хаос серед виробників цього чудового фрукту. Спочатку він з’явився у 1937 році в Оаху – основній місцевості з культивування динного дерева на Гаваях. Хвороба не мала значного впливу на рослини, але мутація геному вірусу зробила його надзвичайно шкодочинним у 1950 р.
Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.
Лихо від вірусу. Джерело: ННПМ
За 12 років епідемії кількість плантацій папаї зменшилась на 94 %. Були закладені нові плантації в регіоні Пуна з запровадженням суворого карантину, але в 1992 році вірус дістався й туди.
Протягом шестирічного періоду вся галузь несла значні збитки, рівень прибутків знизився вдвічі, а саме існування динного дерева як виду опинилося під загрозою.
Вірус кільцевої плямистості папайї – це вбивця. Заражені дерева ніколи не одужують. Маленькі комахи афіди, що харчуються листям папай, за кілька секунд здатні заразити нове дерево. Симптоми з’являлися через три тижні після зараження.
Молоді саджанці швидко гинули, а на дорослих деревах формувалося жовте листя, деформовані маленькі плоди, а самі рослини були приречені на повільну загибель.
Результат пошуку зображень за запитом "папая"
Невже папая приречена? Лише – якщо Ви проти генетичної модифікації.


Ця проблема виявилась по зубам лише генетичній інженерії. Був виведений сорт Rainbow, у геном якого був вбудований фрагмент патогенного організму.

Численні дослідження підтвердили безпечність цього сорту й саме тому надія на збереження «фрукту, який їсть вас, доки ви їсте його» існує.