Як швидко зникають квіткові рослини?

Милі й тендітні квіткові рослини не можуть впоратися з натиском нашої цивілізації. З 1900 року вони зникають зі швидкістю близько 3 видів на рік. Це катастрофічне перевищення всіх допустимих норм. Людству слід було б впаяти солідний штраф, а можливо навіть і позбавити водійських прав – адже така крейсерська швидкість у 500 разів вище тої, яка характерна для природного процесу зникнення видів покритонасінних.

Пов’язане зображення
Рослини – гарні і ти теж (якщо ставишся до них з повагою. звісно). Фото:
nnature

Хто найвразливіший і де?

Нещодавно дослідники розглянули не багато й не мало, а от просто множину відомих 330 тис. видів рослин. Виявилось, що найбільшими бермудськими трикутниками для рослин була зона тропіків та острови в океанах. Саме там втручання людини стало найкатастрофічнішим.

Дерева, хоч і помирають стоячи, але роблять це частіше за інші життєві форми рослин. Дерева та кущі зникали всюди незалежно від своєї прописки. Такі от результати були опубліковані 10 червня в Nature Ecology & Evolution (Humphreys, A. M. et al. Nature Ecol. Evol. https://doi.org/10.1038/s41559-019-0906-2 (2019).).

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.
Зникнення видів рослин без реєстрації та смс

З чого все почалось?

Ця титанічна робота почалася з бази даних, яку започаткував Рафаель Говертс з Королівського ботанічного саду Кью в Лондоні. У 1988 році народжується автор цього допису, півзахисник «Фейєнорду» Ян-Арі ван дер Гейден, науковці описують рід динозаврів Нанотиран, а Говертс задається амбітною метою слідкувати за всіма відомими видами рослин. Він ставив хрестики навпроти тих, хто був оголошений вимерлими рослинами, але потім перетворював їх знову на нолики, якщо якомусь наполегливому досліднику все ж вдавалось їх відшукати
.
У 2015 році науковець об’єднався з Елісом Хамфрісом зі Швецького університету та ще купою колег для аналізу даних. Вони додали в базу даних сувору прив’язку до місця зростання, а також характеристику життєвої форми рослини.

Відправною точкою у відліку стала славетна праця Карла Ліннея, видана у 1753 році. З того моменту близько 1,234 отримали статус вимерлих. Але більше половини з них постали з мертвих у результаті ретельних пошуків. Тобто – офіційно зараз 571 вимерлий вид рослин. І ця цифра маленька лише, якщо порівнювати з попередньою. Це не трісочка, а гігантська дровиняка в очах нашої цивілізації.

Результат пошуку зображень за запитом "plant community"
Флоридські болота тут просто для галочки. Джерело: fnps

Можливо, не все так погано? Ні, ще гірше!

На складеній карті можна побачити, що найбільше видів зникало в місцях з високим біорізноманіттям (Мадагаскар, бразильські тропічні ліси, Індія і Південна Африка), що також магічним чином співпадає зі зростанням кількості людей в цих землях.

Незважаючи на те, що дослідники провели колосальну та ретельну роботу. Вона все ж недооціню реальний стан справ. Аналіз науковців не включає ті види, які збереглися лише в культурі у ботанічних садах. Він не враховує також і ті малочисельні популяції рослин, які стоять на краю прірви зникнення й чекають на натискання гачка випадкового фактора живої чи неживої природи, який і відправить унікальний набір генів, неповторну форму живого у небуття.