Як позбутися нітратів на нашій планеті?

2 лютого – День водно-болотних угідь. Сподіваємось Ви в курсі?

Свято з післясмаком

Сьогодні – той день, коли навіть зловживання алкоголем не привід для докорів сумління. За умови, що Вам більше 18 років, Ви не маєте протипоказань, Ви не вагітний (а) чоловік (жінка) за кермом, звісно! Адже сьогодні день водно-болотних угідь!

З одного боку – це свято зі сльозами меліорації на очах. Антропогенні кропивові пустелі на місці торфовищ – це сором та персональне пекло для всіх землекористувачів. Якби Матінка Природа була антропоморфною істотою – боюсь, що вона б показувала середній палець нам з неба. З іншого боку – не все ще втрачено! Будьмо!

Світлина від Olexii Kovalenko.
Коли зникають болота – їх заміщує кропива! Джерело Олексій Коваленко.

Поетичний відступ

Долина Переводу. Осушена заплава,
трофність з нітрогеном трішки задовбали.
Оселища із Берну – де сховались ви?
нас поглинає в себе болото кропиви.
І вже немає шансів вибратись на волю,
там Urtica dioica, тут galeopsifolia,
ехіноцистіс хижий продовжує нутації,
й ми – безвинні жертви меліорації.
В безвиході каналів – ти наче в одиночці,
та гедзі й комарі прокушують сорочку,
чарівний світ кропив на газетній шпальті,
й ти більше не ботанік, а жертва Емеральду.

Водно-болотні угіддя на марші

Водно-болотні угіддя – це природні очисники води. І Вашому запліснявілому фільтрі на роботі така якість очищення навіть не снилася! Так-так, і хлорована вода з крану – це звісно скарб та розкіш, але навіть метод золотого стандарту для очищення всім відомого оксиду гідрогену, що застосовується нашою цивілізацією – ніщо у порівнянні з їх величністю Водно-Болотними Угіддями.

Багато водойм у світі переповнені шкідливими добривами, які називаються нітратами. Відомо, що водно-болотні угіддя зменшують кількість нітратів, але Емі Хансен в Університеті Міннесоти в Міннеаполісі та її колеги хотіли з’ясувати, наскільки болота, річки та озера успішні в цій нелегкій справі. Команда відібрала річкову воду на більш ніж 200 ділянках у спаплюженому людиною басейні річки Міннесота.

MendotaBridge8.jpg
Мало який птах долетить до середини річки Мінесоти. Джерело: Todd Murray

Розрахунки команди показали, що водно-болотні угіддя знижують забруднення нітратами у п’ять разів ефективніше, ніж це відбувається на ділянках перетворених сільськогосподарських угідь на пасовища. А останній спосіб рекультивації вважається найкращим.

Автори стверджують, що відновлення водно-болотних угідь може суттєво знизити рівні забруднення довкілля нітратами.

Nature Geosci. (2018)