Як не боятись акул: досвід міксини

Міксини – це нічний жах морських вод. Хвора та ослаблена риба – улюблений тип жертв для цих істот. Міксина повільно пливе проти течії, піднявши голову та повертаючи її з боку в бік.

Хвилина жаху

Чутливий нюх допомагає виявити потенційну здобич, й міксина нападає на неї, вгризаючись у м’язи за допомогою рогових зубів. При цьому вона зав’язує своє тіло у вузол, щільно притискаючись до жертви. Потрапивши у порожнину тіла риби, міксина виділяє протеолітичний фермент, який розчиняє внутрішні тканини риби. Спочатку виїдаються внутрішні органи, а потім м’язи. Від риби залишається тільки скелет та шкіра. 
Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.
Істота виглядає милою, коли спить, а зубів у її роті не видно. Джерело: Tom McHugh/SPL

Не лише напад, але й захист

Окрім того, ці моторошні істоти володіють системою захисту від більших за себе хижаків. Навіть укус акули не може пошкодити життєво важливі органи слизьких круглоротих збивць. Міксини мають для цього особливу систему захисту – вільно прикріплену, рухливу шкіру.
Коли голодний хижак женеться за міксиною, остання виділяє хмару неприємної смердючої рідини, яка відбиває бажання більшості ворогів до подальшого переслідування. 
Результат пошуку зображень за запитом "міксини"
Міксина хоче здаватись навушниками. Джерело: VseslovA

Гільйотина для міксини 

Щоб дізнатись про те, як міксина виживає у результаті атак хижаків, Дуглас Фадж в Університеті Чепмена в Оранжі, штат Каліфорнія та його колеги закріпили зуб мако-акули до гільйотини, яку помістили в свіжі трупи молюсків. Досліджували 2 види міксин (Eptatretus stoutii і Myxin glutinosa), і їхнього близького родича – морську міногу (Petromyzon marinus).
Ця підступна пастка спрацювала, але гнучкість шкіри міксини дозволила її внутрішнім органам захиститися від зуба, хоч і шкіра була проколота. Другим ешелоном оборони – стали потужні гнучкі м’язи. Дослідження демонструє універсальність звивистої шкіри міксин, яка також дозволяє тварині зв’язати себе в вузол під час полювання і ховатися в морському мулі та піску.
J. R. Soc. Interface (2017)
DOI: 10.1098/rsif.2017.0765