“Втрачену” магнолію Діксона відшукали знову

Magnolia dixonii була відкрита в Еквадорі у 1969 році. Але більше, ніж пів століття ніхто її не бачив. Здається, як можна загубити цілесеньке собі дерево? Насправді, за сучасних темпів вирубування лісів у багатьох країнах це простіше простого.

Проте, на щастя в 2017 році співробітники Tesoro Escondido Reserve – приватного заповідника, що зберігає 2 000 гектарів первинних лісів відшукали тут таки цю магнолію Діксона.

Що це за рослина?

Magnolia dixonii – це дерево висотою до 38 метрів з діаметром стовбура до 70 см. Її плоди круглі та важать до 800 г кожен. Вона є ендеміком еквадорської провінції Есмеральдас. Названий вид на честь ботаніка та лісівника Роберта Діксона, який свого часу першим зібрав та передав науковцям матеріал цього виду.

A. Дерево. B. Плід. C. Бутон. D. Плід на плодоніжці. E. Стовбур. F. Чашолисток і насінина. G. Розкритий плід з насінням. H. Розкритий плід . I. Пілд з видаленим насінням Фото: Phytotaxa

Перевідкриття виду

Проте після 50 років невідомості вид знову потрапив у поле зору науковців.

Все почалося з того, що на семінарі з пророщування магнолій організованому в листопаді 2017 року директору заповідника esoro Escondido Reserve Кітлалі Морелос-Хкарезу показали дивне фото плода магнолії – невизначений кулястий плід.

Один з авторів цьогорічної статті у «Фітотаксі» відразу запідозрив, що це та славетна та оксиморонно маловідома Magnolia dixonii.

Відразу після семінару ботаніки заповідника гайнули в дорогу та підтвердили існування в їхньому заповідному лісі втраченої магнолії. Спочатку вони відшукали всього 5 нещасних дерев. Згодом при ретельніших дослідженнях було знайдено 150 проростків.

Ботаніки зібрали трішки плодів цього виду та виростили 180 проростків уже в культурі. Їх згодом повернули в природне оселище.

Пані Ядіра Гілер-Міхея охороняє популяції магнолії Діксона Фото: Phytotaxa

Науковці також засікли двох птахів Myiarchus tuberculifer (Tyrannidae) та Tytira semifacita (Cotingidae), які підступно пожирали соковиті частини плоду магнолії.

Також для дослідників виявилось сюрпризом, що деревина магнолії Діксона дуже важка. Адже до цього повідомляли, що її використовували для будівництва каное.

Що ж – тепер за магнолією Діксона ведеться ретельне спостереження науковців і скоро все більше таємниць цього загадковаго виду будуть розгадані. Краще хай зникають вони, а не сам вид!

Citlalli Morelos-Juárez, Yasela Yadira Giler-Mejía, David A. Neill, R. Efrén Merino-Santi and J. Antonio Vázquez-García. 2019. Magnolia dixonii (M. subsect. Talauma, Magnoliaceae) Rediscovered at Tesoro Escondido Reserve in the Biogeographic Chocó of Ecuador. Phytotaxa. 427(4);291–295. DOI: 10.11646/phytotaxa.427.4.8

Ти можеш допомогти Довколаботаніці, якщо в тебе раптом є така божевільна ідея.
1. Поширюй її контент так, наче завтра заборонять репости
2. Подивись та прокоментуй свіже відео на її каналі https://www.youtube.com/watch?v=b4dQAynMNGM&t=18s
3. Ставай на слизький шлях її патрона та мецената 5168 7573 9483 8249 О. Коваленко), або ж на Патреоні: www.patreon.com/dovkolabotanika
4. Підписуйся на телеграм t.me/dovkolabotanika