Відкрито новий вид “суїцидальних” мурах

Дехто зарозуміло думає, що всі відкриття у царині флори та фауни вже зроблені. Припиніть ботаніки рахувати свої тичинки, вішайте на цвях ентомологи свої сачки!

Але кожного року ці ілюзії розбиваються об жорстоку реальність – ми не так багато знаємо про довколишній світ й через спринтерське руйнування природи втрачаємо біорізноманіття, що протікає піском крізь пальці техногенної цивілізації.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.
Робоча особина нововідкритого виду у позі захисту. Джерело:
Heinz Wiesbauer

Вибухова новина

Минулий рік подарував нам відкриття багатьох неймовірних видів. Один з них належить до групи вибухових чи суїцидальних мурах. Це Colobopsis explodens – корінний мешканець Таїланду, Малайзії та Борнео.

Робочі особини цього виду мають надмірно розвинені нижньощелепові залози, які розташовуються вздовж всього тіла комахи. Вони перенасичені отруйними речовинами. У випадку небезпеки відбувається ритуальне самогубство.

Major worker of Colobopsis explodens with characteristically enlarged head. Image credit: Heinz Wiesbauer.
Характерне для зрілих робочих особин збільшення голови. Джерело:
Heinz Wiesbauer

Ігри мурашників

Сильне скорочення м’язів черевця розриває покриви тварини й клейка отрута бризкає у всі боки. Найчастіше така самопожертва трапляється в ході територіальних суперечок мурах.

Вибух дозволяє перемогти більшу особину

На відміну від знайомих нам по найближчому лісу мурах, Colobopsis explodens – володарі дерев. Їхні мурашники можуть розташовуватися на висоті 45-60 м, тому не дивно, що вони так довго грали в хованки з науковцями.

ZooKeys 751: 1-40. https://doi.org/10.3897/zookeys.751.22661

Про випадки одночасного відкриття нового виду та присвоєння йому статусу “вимерлий” ми розповімо на лекції “Вимирання видів” найближчої неділі https://www.facebook.com/events/370778523710519/