Від підтасування даних до смертей пацієнтів – викриття відомого вченого

Престижний медичний журнал The Lancet відкликав дві статті, в яких співавтором був торакальних хірург Паоло Маккіаріні. Причиною стало розслідування його колишнього інституту, в якому було визнано підтасування даних цим вченим. Підтасування було б дрібницею, якби більшість пацієнтів Паоло не померли.

f85e2829-44d1-415f-b903-3e6feffec420_w650_r0_s
За 4 місяці пацієнт Крістофер Лайлз помер. Один з учасників операції навіть не мав шведської ліцензії.

Він бреше про все

Хвилиночка бульварної преси. Але вона найчудовіше показує корінь проблеми! У 2013 році Маккіаріні зустрів 49-річну тележурналістку Беніту Александер. Тележурналістка знімала фільм про наукові успіхи Маккіаріні, фільм був знятий в позитивному ключі. Однак пізніше Александер визнала факт порушення журналістської етики, так як в процесі зйомок фільму у неї зав’язався бурхливий роман з Маккіаріні. Фільм був номінований на престижну нагороду «Еммі». Маккіаріні справив на неї сильне враження, оскільки стверджував, що Барак Обама, Білл Клінтон і Хіларі Клінтон є його друзями, що він є особистим лікарем Папи Римського і належить до таємного клубу ВІП-хірургів, які роблять операції президентам, Папі та іншим видатним політичним діячам.

На Різдво 2013 року Маккіаріні зробив їй пропозицію руки і серця. Пара призначила весілля на липень 2015 року, при цьому Маккіаріні пообіцяв своїй нареченій, що їх обвінчає Папа Римський, а серед гостей будуть президент однієї ворожої до нас країни, президент США Барак Обама зі своєю дружиною, Біл і Хіларі Клінтон, а також екс-президент Франції Ніколя Саркозі. Штірлій тут перебрав зі своїми вигадками, адже навіть довірлива Беніта найняла приватного детектива, щоб він дізнався подробиці життя її нареченого. Незабаром детектив повідомив їй, що Маккіаріні є небагатою людиною, що живе в Барселоні, і що він одружений вже протягом 30 років.  У лютому 2018 року відбулася прем’єра документального фільму Беніти Александер про Паоло Маккіаріні “He lied about everything”.

Кара та злочин

Причиною скандалу, що вибухнув по всій Швеції і в усьому медичному світі, стали факти смертей пацієнтів, яким Маккіаріні імплантував штучні гортані, трахеї. Шість з восьми пацієнтів, яким хірург пересаджував трахеї, померли. Як стверджують родичі першого загиблого пацієнта, Маккіаріні переконав його погодитися на операцію, посилаючись на успішні результати експериментів на свинях. Насправді таких експериментів не проводилося.

Журнал “забанив” 2 статті – одну експериментальну, опубліковану ще в 2011 році, а також оглядову, яка була надрукована роком пізніше. Процедура відкликання була здійснена 7 липня.

Світлина від Довколаботаніка.

Основною причиною такого рішення стали проблеми з експериментальною методикою трансплантації, яка передбачала імплантацію штучних трахей у комплексі зі стовбуровими клітинами.

Операції, проведені для трьох людей в період між 2011 і 2013 роками були невдалими. Розслідування, оприлюднене 25 червня Каролінським інститутом у Стокгольмі, де Макчіаріні був запрошеним науковцем, виявило, що він та шість його співавторів несуть відповідальність за шкідливі дії у шести дослідженнях, два з яких є статтями в The Lancet. Інститут виявив, що в статтях містяться “сфабриковані та спотворені описи умов пацієнтів до та після операцій”, а також інші неточності. Президент інституту Оле Петтер Отстерен просив відхилити всі шість основних “праць” вченого.

(Nature, 2018)