Вчені відкрили новий вид підземних орхідей

Зізнавайтесь – чи бачили Ви коли-небудь в житті орхідеї? «Звісно!», – скажете Ви, згадавши розпарені фаленопсиси на підвіконні, скромніші, але все ще неймовірно гарні пальчатокорінники (Dactylorhiza) із заплавних лук чи любки (Platanthera) із тіністих лісів. А можливо навіть хтось уявить собі ваніль, чиї ароматні коробочки по праву вважаються важковаговиками у світі прянощів. З такою ціною – ще б пак! 

Але, якби ми жили в Західній Австралії, то можна було б уявити іншу орхідею – Rhizanthella. І щоб її відшукати в природі – треба мати лопату.

Перше правило підземних орхідей – не виходити на знмну поверхню

Життя в суцільній темряві

Так-так, все своє життя ці квіти проводять у суцільній темряві, закопавшись в затишний грунт. Першу підземну орхідею знайшли в 1928 році. І от через 90 років компанія цих дивакуватих рослин збагатилась ще одним описаним видом.

Розкопане суцвіття. Джерело: Діксон, 2019

Причетна до відкриття австралійсько-англійська ботанічна команда Кінгслі Діксона та Мартена Крістенхуза. Новий вид нарекли Rhizanthella johnstonii K.W.Dixon & Christenh. на честь Ліонеля Джонстона – волонтера, що брав участь в польових дослідженнях без жодної винагороди, щоб лише з’ясувати як ефективно охороняти підземні орхідеї. 

Західна Австралія – місце зростання таких орхідних. Джерело: Діксон, 2019

Rhizanthella закопується на глибину 6-12 см, де переплітає свої корені з грибницею грибів, які мають тісну співпрацю рослинами Melaleuca (Myrtaceae) . На поверхні подекуди стирчать лише приквітки орхідей. А квіток у їхньому суцвітті від 60 до 180. Відомі 2 запилювачі – грунтові або грибні комарики та терміти. Причому для останніх комах, це єдиний відомий випадок участі в запиленні рослин.

Після запилення квіток на їх місці формуються м’ясисті коробочки з сотнями насінин. Їх розносять сумчасті кроти, при чому цих химерних підземних жителів вабить до себе запах формаліну від тканин орхідеї.

Phytotaxa 334 (1): 075–079

До речі, про цей та інші види рослин, описаних минулого року ми детальніше розповідаємо тут:

https://www.youtube.com/watch?v=aiRC-7N5Q5s&t=2029s