Вчені прогнозують тотальне знищення лісів Камбоджі через видобуток каучуку

Аналіз науковців показав втрату більш, ніж 20 % лісових екосистем за останні 14 років

Результат пошуку зображень за запитом "камбоджа лес"
Розчищення місця під нову плантацію. Джерело: Open Development Cambodia

Чому зникають ліси ?

Тропічні ліси Камбоджі невпинно зникають під агресивним шлунковим соком апетитів людини. І виною в цьому матеріал, який може видатися чужинним анахронізмом у високотехнологічному тілі сучасної цивілізації.

Каучук! 6 літер і безліч історій у цьому слові. Колись автор цього посту у черговий раз пробив камеру своєї веломашини й був готовий кілька тижнів походити пішки. Саме кулька каучука та інтуїтивна вулканізація друзів допомогла продовжити гасати запиленими серпневими вулицями.

Результат пошуку зображень за запитом "каучук"
Кульки каучуку Джерело: 2019god

Як давно ми використовуємо каучук ?

Цей матеріал виготовляють шляхом коагуляції природного латексу ряду рослин. Звісно, найвідомішою з таких є бразильська гевея. Задовго до прибуття гостей з Європи індіанці використовували висушений молочний сік цього дерева для виготовлення одягу, взуття, іграшок та м’ячів. Саме вони є авторами орендованої назви цього матеріали – caa-o-chu – що буквально перекладається з мови майя як «сльози дерева».

Результат пошуку зображень за запитом "тлачтлі"
Для спортивних забав жителів Мезоамерики потрібні були вироби з каучуку

Подібні дивовижні штуки й привіз до Іспанії Христофор Колумб, але вони не вразили вимоглих жителів Старого Світу. Довелося чекати ще 300 років, щоб французька експедиція у нетрях амазонських джунглів не зіткнулася з цим матеріалом знову. У 1738 році учасник цієї пригоди Шарль де ля Кондамин представив цю знахідку в Паризькій академії наук. Саме він назвав молочний сік рослини латексом, від назви одного з найпопулярніших в Україні напоїв – латте (оціночне судження, що ґрунтується на багаторічних моніторингових дослідженнях), а якщо прямо буквально – то від кави з молоком.


Шарль де ля Кондамин – перевідкривач каучуку для європейців. Джерело: Louis Carrogis Carmontelle

У 1770 році каучук отримав нову назву – гума чи ж раббер. Останнє слово утворилося від «rub out» – витирати. Адже каучук міг витирати напис, який був отриманий графітовим олівцем. Довгий час цей дивовижний матеріал використовували лише як коректор.

Карикатура на Джозефа Прістлі. одним з його винаходів була стирачка на кінці олівця. Джерело: Isaac Cruikshank

А от уже через 20 років розпочався каучуковий бум – виготовлення водонепроникного одягу, підтяжок, підв’язок, але справжній поворот у нашій історії стався 1839 року – Чарлз Гуд’їр відкрив процес вулканізації – саме той, який врятував літо автора цього допису у 1998 році.

Вулканізація – процес, який змінив нашу планету. Джерело: Alfred T. Palmer

Каучуку необхідно все більше

З винайденням синтетичних матеріалів каучукова лихоманка трішки спала. Але ненадовго. Починаючи з середини 2000-х років, глобальний попит на натуральний каучук збільшився, в основному за рахунок зростання китайської шинної та автомобільної промисловості.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.
Бразильська гевея – популярне каучуконосне дерево. Джерело:

Кеннет Гроган з Університету Копенгагена та його колеги використовували супутникові знімки для оцінки загальної площі камбоджійського лісу, який був винищений заради того, щоб насадити гевеї та ще одного нищівного продукта тисячоліття – пальмової олії.

Не тільки шини, а й чоботи. Джерело: Rotor DB

Жалюгідні 14 років знадобилося для того, щоб знищити 23,5% лісів Камбоджі, а це понад 2,2 млн. га. Ось такі втрати зафіксовані в період між 2001 і 2015 роками. І чверть цих збитків була завдана насадженнями чужоземного каучукового дерева Hevea brasiliensis.
Подальший розвиток великих комерційних плантацій в Камбоджі ризикує стати останнім цвяхом в домовину дивовижної природи цього краю.

Nature Plants (2018)

А про дику природу Нової Зеландії можна почути з перших вуст мандрівниці на край світу Ганночка Кузьо (Hanna Kuzyo) на завтрашній ультимативній лекції 
https://www.facebook.com/events/979649808888967/. На яку лишились, до речі, лічені місця!