Вчені дослідили харчовий раціон людини, що померла п’ять тисячоліть тому

Вчені дослідили вміст шлунку людини, що загинула в Альпах більш ніж 5 тисяч років тому. Й ми навряд чи можемо його назвати збалансованим та здоровим.

Figure thumbnail gr1
Кишково-шлунковий тракт Ötzi Iceman. А. Рентгенографічне зображення показує повністю заповнений шлунок (зірочка) та вміст їжі в окремих ділянках кишечника (стрілочки). Нижче рентгенографічного зображення показані зразки вмісту шлунку (зірочка) та двох різних ділянок в нижньому відділі кишково-шлунковому тракті, які були повторно гідратовані в фосфатному буфері.
(B) М’язові волокна виявляються у вмісті шлунка, масштаб – 50 мкм. У чорній рамочці збільшений вигляд одного м’язового волокна (шкала 20 мкм).
(C) Рослинні тканини, виявлені у вмісті шлунка за допомогою світлової мікроскопії. Масштаб 50 мкм. Джерело: Curr. Biol.

До того, як померти з крем’яною стрілою у спині, доісторичний мандрівник, відомий як Ötzi Iceman, щільно пообідав їжею з високим вмістом жиру, що складалася з м’яса диких тварин та цільного зерна.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.
Шок! Вчені знайшли та дослідили тіла іншопланетян! Ці перші 2 речення насправді нахабна вигадка та данина фотографії, яка ілюструє не менш захопливу новину про давніх людей!

Аналізуючи це!

Коли 5300-річне мертве тіло Ötzi було виявлене високо в тірольських Альпах на межі Австрії та Італії, воно мало повний шлунок.

Щоб визначити склад останніх страв бідолашного мандрівника, Френк Майкснер та Альберт Цінк в дослідницькому інституті вивчення мумій в Больцано, Італія, проаналізували ДНК, білки, жир та інші поживні речовини зі шлунку Ötzi.

Його шлунок містив ДНК червоного оленя, дикого козла, пшеницю, і, що цікаво, папороть орляк (Pteridium), яка, можливо, була використана для обгортання інших продуктів, хоча ми знаємо, що молоді вайї цих рослин досить таки смачні. Аналіз білка показав, що останній прийом їжі Ötzi включав в себе насіння пшениці та м’ясо альпійського козла. Значна частина обіду складалася з тваринного сала, чудового джерела енергії для тих, хто веде дуже активний спосіб життя, як це робив Ötzi.

Curr. Biol. (2018)