У ракоподібних виявлено структури мозку, пов’язані з пам’яттю та навчанням

Хвилі солоної морської води приховують від нас дивовижних створінь. Вони, мов прибульці з інших планет, дивують нас своїми екзоскелетами з хітину, зябрами, що дають змогу дихати під водою та однією з найскладніших зорових систем, які коли-небудь досліджувала людина. Й мова йде про раків-богомолів чи ж, як їх ще називають, – ротоногих.
Якщо у авторів цього посту та його читачів в оці знаходиться 3 типи колбочок, то раки-богомоли налічують їх аж 16! Мало того, вони здатні налаштовувати чутливість свого довгохвильового зору у залежності від умов довкілля. І хоч вони не можуть використати свої супер-можливості для створення живопису, але це точно допомагає їм ловити прозорих організмів, яких не помічають інші ласі до поживи хижаки.

Oratosquilla oratoria, back.jpg
Японський рак-богомол хизується зоровими сенсорами. Джерело: Serguei S. Dukachev

“Грибні тіла”  у ракоподібних?

Проте, ротоногі володіють ще однією чудовою особливістю. Нещодавно у них знайшли структури мозку, пов’язані з пам’яттю та навчанням, які раніше були виявлені тільки в комах.
Незважаючи на те, що ракоподібні були предковою групою для комах, у них до цього не реєстрували мозкових структур, відомих як “грибні тіла”.

Те, що виглядає як ніжка на шапинці, – це грибне тіло дрозофіли. Джерело: Jenett A, Schindelin JE, Heisenberg M.


Ніколас Страусфельд в Університеті Арізони в Тусоні та його колеги проаналізували мозок ряду ракоподібних і знайшли комахоподібні “грибні тіла” в раків-богомолів, таких як Gonodactylus smithii. Ці тварини зазвичай демонструють більш витончену поведінку в таких видах діяльності, як полювання та розпізнання предметів, ніж інші ракоподібні.
“Грибні тіла” могли розвиватися в предкових форм ракоподібних і комах, а потім зникнути у крабів, лобстерів та споріднених з ним груп. Але також можливо, що подібні структури розвивалися окремо як у комах, так і в ротоногих ракоподібних.
Фото: Roy L. Caldwell/UC Berkeley
eLife (2017)