У мумій віком 5,5 тисяч років знайдені татуювання

Одна з гебелейнських мумій, що вже більше століття виставляється в Британському музеї у Лондоні, має сліди татуювання. Тому тепер можна не турбуватися про те як ваш малюнок на шкірі виглядатиме у похилому віці – скоріш за все його просто не помітять! А якщо пощастить – то помітять і напишуть про це наукову статтю. У будь-якому разі Ви у виграші!

Що це за мумії і де їх шукати?

Мумія з тату належить до групи з шести природним чином муміфікованих тіл людей бадарійської культури. Їхня трапилася приблизно 3400 роком до н. е., тобто в пізній додинастичний період в Єгипті.

Мумія з загадковим та креативним ім’ям EA 32751 Джерело: Fæ

У компанії мумій розпізнано одного чоловіка та 2 жінок, стать решти встановити не вдалося. Згідно з традицією поховань того періоду покійних ховали голими, лише три тіла містять рештки погребальних саванів. Для створення мумій використовувалися лише сили приороди – теплі та сухі погодні умови. Всі вони лежать в однаковій позі ембріона на лівому боці.

Дві мумії потрапили до Британського музею в 1900 році. Уже на наступний рік вона була представлена на виставці. Їй навіть дали прізвисько Ginger (Руда). Тепер, звісно з етичних причин так експонат не називають і навіть не жартують про відсутність у нього душі. Суворі правила академічного музею !

А що ж з тату?

Темні плями на руці однієї з мумій (чоловіка) ні в кого не викликали особливих питань. Але вони якраз і виявились татуюванням, при чому одним із найстаріших у світі.

Нанесення фарби датують періодом 3350-3020 рр. до н.е.. Також аналогічне за віком татуювання виявлено у муміфікованої жінки. Чоловік прикрасив свою шкіру зображеннями дикого бика та тварини, що нагадує козу, Про це стверджують Даніель Антуан, дослідник Британського музею музею; Рене Фрідман з Оксфордського університету та їхні колеги.

Світлина від Olexii  Kovalenko.
Запускаємо флеш-моб… Сім чорно-білих фотографій протягом 7 днів без… Джерело: Friedmann, 2018

Татуювання жінки символізує L-подібний обрядовий об’єкт. Хоча, можливо, вона намагалася нанести на тіло зображення L-глюкози.

Світлина від Olexii  Kovalenko.
Жіноче татуювання того ж періоду явно свідчить про те, що єгиптяни додинастичного періоду грали в хокей. Джерело: Friedmann, 2018

Хоча й існують знахідки татуювань того ж періоду, але гебелейнські мумії легко виграють у них за параметром складності малюнку.

J. Archaeol. Sci. (2018)