Ти знаєш, що ти хребетний? Пристрасті по туллімонстру

Давня істота туллімонстр – була справжнім жахом. Перш за все для науковців, які більше половини століття намагалися її якось класифікувати, але ці спроби породжували скоріше гамлетівські питання, ніж усталене систематичне положення.

Здається нове молекулярне дослідження викопних решток проливає тендітне світло ліхтарика смартфону у морок цієї загадки.

Що ти таке?

Палеонтологи давно дискутували, чи був м’якотілий туллімонстр (Tullimonstrum gregarium) хребетним, безхребетним чи проміжною ланкою між цими групами тварин. Загадкова істота мешкала понад 300 мільйонів років й плавала у водах теперішнього штату Іллінойс у США.

Відбиток туллімонстра в породі. Фото: Ghedoghedo

Вперше її рештки відшукав палеонтолог-любитель Франціс Туллі у 1955 році. Він приніс зразок у Польовий природничий музей у Чикаго, але науковці не змогли впевнено віднести новознайдену істоту до якогось відомого класу тварин. Власне, протягом наступних 50 років мало що зміниться!

Tullimonstrum NT small.jpg
Реконструкція тварини на основі статті  McCoy et al. 2016

Новий вид назвали Tullimonstrum gregarium. У родовій назві увіковічнили першовідкривача Туллі та слово «чудовисько», «дивина», щоб підкреслити всі ці незрозумілості з будовою тіла. Видовий епітет gregarium – означає «звичайний», що позначає рясність його відбитків у місці знахідки.

Завдовжки ці монстри досягали 38 см, хоча найменші зразки були радше 8-сантиметровими монстриками.

Туллімонстра вважали червом, молюском, членистоногим, конодонтом (вимерлою міногоподібною істотою) чи якоюсь окремою лінією хребетних . Грибом його не вважали й то добре. Але ряд науковців відстоювали його значну подібність з істотами з раннього чи середнього Кембрію.

Туллімонстр – хребетна тварина?

У 2016 році кілька наукових колективів повідомили, що за ознаками будови – це явно хребетний організм. Наукова група Вікторії Маккой постулювала приналежність його до Круглоротих, куди належать сучасні міноги та міксини.

Томас Клементс та його колеги детально дослідили очі туллімонстра. Зазирнувши у вічі давньої тварини та знайшовши в них рештки пігменту меланіна, вони теж підтвердили, що це була хребетна істота.

Шикарна збереженість очей на зразку туллімонстра. Джерело: Ghedoghedo

Туллімонстр – безхребетний?

Проте, не всі з цим погодились. Сегментація тіла та будова зябер в туллімонстра нагадує скоріше план будови безхребетних і тому колектив дослідників під керівництвом Л. Салан прочитавши статтю 2016 року Вікторії Маккой під назвою «Туллімонстр – хребетна тварина» написала у 2017 році свою – під назвою «Туллімонстр – безхребетна тварина».

Реконструкція туллімонстра як беххребетної тварини. Джерело: Stanton F. Fink

Нові дані

Що ж тепер настав час чергового ходу фракції науковців, які відстоюють хребетність цієї дивної істоти.

Вікторія Маккой з Університету Вісконсіна, Джасміна Віман з Єльського університету в Нью-Хейвені та їхні колеги вивчали сліди молекул в скам’янілих рештках хребетних та безхребетних тварин з решток порід, у яких це загадкове «чудовисько» було виявлено.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.

Команда з’ясувала, що м’які тканини безхребетних лишають по собі відносно високий вміст азотовмісних сполук, які утворюються за рахунок розкладу вуглеводної структури під назвою хітин. А от, у м’яких тканинах хребетних тварин виявлено високий вміст сірковмісних сполук, які створюються, коли білки проходять скам’яніння.

Молекулярні сліди решток туллімонстра говорить про те, що істота була все ж хребетною. Це вагомий аргумент, який тепер можна використовувати у дискусіях, що на кухнях, що згодом і в стінах нашого природничого музею.

Зображення: Getty

Geobiology (2020)

Ти можеш допомогти Довколаботаніці, якщо в тебе раптом є така божевільна ідея.
1. Поширюй її контент так, наче завтра заборонять репости
2. Ставай на слизький шлях її патрона та мецената 5168 7573 9483 8249 О. Коваленко), або ж на Патреоні: www.patreon.com/dovkolabotanika
2 3/4. Проглянь та прокоментуй свіже відео на нашому каналі https://youtu.be/F2aLFkx57oc
3. Підписуйся на нашу альма-матер Довколаботаніку -сумні меми, веселі наукові новини і всіляке таке https://www.facebook.com/dovkolabotanika/
4. Читай сторінку автора цього всього хуліганства –https://www.facebook.com/olexii.kovalenko
5. Наш суворий ботанічний філіал Ботанік в кедах – https://www.facebook.com/botanikukedax/
6. Підписуйся на телеграм t.me/dovkolabotanika