Танос – не титан, а динозавр – палеонотологи в пух і прах рознесли “Marvel”

Клац! І половина Всесвіту попрямувала у небуття. Яскрава історія про боротьбу групи супергероїв проти Титана, який намагається вирішити питання перенаселення планет, зібрала непогані відгуки критиків та солідну касу.

Справжні масові вимирання

Палеонтологів така історія навряд чи вразила до глибини душі. Адже вони чудово знають про глобальні вимирання на нашій планеті й наслідки для видового різноманіття тоді були більш катастрофічні. Зокрема, 66 мільйонів років тому під час крейдово-палеогенового вимирання могло зникнути до 75 % всіх живих видів (Jablonski, D.; Chaloner, W. G. (1994)).

Науковці до цього часу шукають пояснення причин таких подій, а також по крихтах збирають відомості про зниклих істот.

Загадковий теропод

Зокрема, у 2014 році група бразильських науковців повідомила світ про знахідку передньої частини хребта динозавра-теропода. Недостатня кількість матеріалу стримувала палеонтологів від поспішних висновків.

Світлина від Olexii  Kovalenko.
Місце знахідки решток справжніх таносів. Джерело: Rafael Delcourt & Fabiano Vidoi Iori

Але ще через кілька років удача посміхнулася колективу дослідників під керівництвом Фабіано Відой-Лорі, які знайшли задню частину хребта цієї загадкової істоти.

Новий вид та рід?

Аналіз отриманих матеріалів не лишав у команди вчених сумнівів (Delcourt, Vidoi Iori, 2018). Це новий вид та рід динозаврів з-поміж абелізаурид! У кінці крейдяного періоду саме ця група динозаврів займала нішу найбільших наземних хижаків у тих частинах світу, де не панували тиранозаври.

Безперечно, вчені дуже хотіли популярності для нововідкритого створіння. Саме тому його нарекли ім’ям Танос, що з грецької мови означає “смерть». В описі виду автори зробили присвяту однойменному персонажу з коміксів «Marvel». У 1973 році з легкого пера Джима Старліна він з’явився на світ у 55 випуску «Непереможної Залізної Людини». Але ви скоріш за все знаєте цього героя по «Месникам 3: Війна нескінченності» та чекаєте продовження всієї цієї геологічної історії з каменями та рукавичками.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.

Thanos simonattoi також увіковічнює Серджіо Сімонатто, вченого який вперше знайшов рештки цієї вимерлої рептилії.

Не вершина харчового ланцюга

Не зважаючи на грізну назву та довжину 5,5-6,5 м танос Сімонатти не був топ-хижаком давніх ландшафтів регіону Ібіра в сучасній Бразилії. Вершиною харчового ланцюга тут був ще неописаний теропод з групи мегарапторів, відомий поки що лише по уламку хребта.

Світлина від Olexii  Kovalenko.
Рештки таносів, які й стали основою для їх опису. Джерело: Rafael Delcourt & Fabiano Vidoi Iori

Знайдені кістки передпліччя свідчать про те, що передні руки таносів були слабко розвинені. Скоріш за все вони не використовувалися під час полювання. Тому ці абелізауриди навряд чи змогли б одягнути славнозвісну рукавичку з каменями нескінченності.

thanos, simonattoi
Танос в режимі палеореконструкції. Джерело: Deverson da Silva

Чи переживе танос клацання нових систематиків?

Лишається відкритим питанням чи не піде Thanos simonattoi у небуття від клацання пальцем нових дослідників. Така доля цілком може спіткати цей вид, оскільки описаний він за дуже неповними залишками скелету. Так сталося з Dracorex hogwartsia. У 2006 році було повідомлено про новий вид динозаврів, який мав увіковічнити в палеонтології школу чарівників з саги про Гаррі Поттера. Проте ніякої магії поза Гоґвортсом! Це була лише молода особина Pachycephalosaurus wyomingensis. Тому Dracorex hogwartsia відправляється у пастку Каменя Синонімів (Goodin, Evans, 2016).

Ще невідомо, яка доля спіткає Thanos simonattoi, подальші дослідження дозволять з’ясувати це питання. Про це наголошують і автори новоописаного виду. Але тепер, через свою популярну назву та викликаний резонанс пошук інших викопних рештків таноса Сімонатти прискоряться. Всі камені мають бути знайдені, для того щоб в систематиці динозаврів запанував ідеальний баланс.

Ми теж зберігаємо рівновагу у наших інтерактивних заходах і саме тому, цієї неділі “Хижі рослини” можна відвідати разом з дітьми дошкільного віку https://www.facebook.com/events/2330700393830622/ чи у більш дорослій компанії https://www.facebook.com/events/124086848499706/