Супергерої зі світу науки: хто змінив нашу планету минулого року за версією Nature

Останні піщинки 2017 року впали у прірву зі скла. Пора підводити підсумки року. І як чудово, що це за нас зробив журнал “Nature”. Його шановна редакція визначила десять найбільш значимих постатей у цьому році. Спробуємо з’ясувати, що це за надзвичайні люди

1. Девід Ліу: Коректор генів

Біолог розробив інструменти для редагування генів, які є новими для природи і можуть одного дня позбавити людей хвороб.

Перенесемося на 25 років назад. Молодий і перспективний аспірант Девід Ліу приносить своєму науковому керівнику чорновий варіант своє дисертації. Хімік-номінант Нобелівської премії Е. Дж. Корей, нині заступник професора Гарвардського університету в Кембриджі, штат Массачусетс уважно читає текст та здивовано хмурить брови. Мова викладу – чітка та логічна, речення побудовані досконало. Що тут взагалі можна правити? Дисертація – ідеальна! Але сам аспірант навпаки – марить редагуванням. Редагуванням геномів.
Уже більше десяти років Девід Ліу перебуває у авангарді дослідників, що заглиблюються в таємниці спадкового матеріалу живих організмів. Він працює з широковідомою технікою CRISPR. Проте ця методика корекції геному ще не є досконалою. CRISPR не зможе надійно переписати фрагменти ДНК у деяких клітинах та здійснити ряд змін, які вчені хотіли б зробити. Проте, чи може це зупинити справжнього дослідника?
Звісно, ні. Уже у жовтні цього року команда Ліу в Загальному інституті в Кембриджі, штат Массачусетс, опублікувала результати сміливої спроби налаштування системи CRISPR. В умовах лабораторії вони створили фермент. який може змінювати пари азотистих основ аденін (А) та тимін (Т) в гуанін (G) та цитозин (С). Уявіть собі – близько 4 мільярдів років молекулярної гри, мутацій та природного добору, а такого ферменту не існувало! Саме тому дослідницьку команду Ліу мучили сумніви: «Чи все вийде так як треба?».
Але весь нсвій науковий шлях Ліу не цурається ризику. Коли він був аспірантом в Університеті Каліфорнії, Берклі, він працював над способами включення неприродних амінокислот у білки живих клітин. Ліу добре пам’ятає як презирливо дивилися на нього інші аспіранти та доктори наук, називаючи його затію божевільною.
На останньому році аспірантури Корей запросив Ліу відвідати Гарвард, щоб провести семінар. Члени хімічного факультету там були настільки вражені, що запропонували йому роботу, як тільки він отримав свою докторську ступінь. З того часу Ліу працює там. Й не даремно їсть свій хліб!
Його лабораторія розробляла піонерні методи для створення штучних ферментів, а потім додала корекцію геному до денного асортименту досліджень. У 2013 Ліу заснував Editas Medicine, для розробки технологій, що базуються на CRISPR.
Впровадження новітніх технологій у медицину має ряд обмежень. Значним недоліком є деяка непередбачуваність втручань. Незважаючи на те, що фермент Cas9 скорочує ДНК у потрібному місці, дослідники вимушені покладатися на власні системи відновлення ДНК в клітині, які б з’єднала розірвану нитку нуклеїнової кислоти знову. Теоретично – ця змінна може стати джерелом значних неприємностей для дослідників.
Лабораторія Ліу якраз шукала шляхи вдосконалення методу редагування. У 2016 році наукова школа Ліу повідомила про своє перше успішне редагування ДНК, яке могло перетворити C в T або G в A. Вперше дослідники мали надійний, передбачуваний спосіб зробити одиничну заміну нуклеотидів у живій клітині.
Далі цей підхід апробували на інших організмах, від пшениці до мишей. Дочекавшись вересня, китайська команда генетиків повідомила про свій прорив. Вони використали редактор геному Ліу для виправлення точкової мутації, що викликала хворобу крові в ембріонах людини.
Інша постдок в лабораторії Ліу, Ніколь Гаделлі, продовжила роботу Ліу, вивернувши її навиворіт. Вона прагнула створити фермент, який здатний перетворити A і T в G і C. Так, звісно вона порушувалп основне правило лабораторії Ліу: ніхто не бере участі в проекті, якщо першим кроком є створення нового ферменту. Адже купа часу може бути витрачена впусту й феноменальний прогрес лабораторії піде нанівець.
Але саме Ліу наполіг на проведенні такої ризикованої справи. Місяці наполегливої праці дали білок, який, теоретично, може полагодити 48% відомих хвороботворних точкових мутацій у людей. У жовтні команда повідомила, що новий фермент діє набагато надійніше, ніж класична система CRISPR-Cas9. Такі інструменти можуть допомогти у подальшому розвитку підходів до генної терапії.
Цілком очевидно, що скоро ми ще неоднарозово прочитаємо про неймовірні відкриття лабораторії Ліу.

Світлина від Довколаботаніка.

Ми не будемо говорити, що за кожним великим відкриттям стоять звичайні люди. Адже вони надзвичайні!
Зустрічайте:

2. Маріка Бранчезі: голос злиття нейтронних зір

Згадаймо серпень 2017 року. У цей час напевно кожен телескоп на нашій планеті та у космосі дивився у один бік. Причина цього була надзвичайно хвилююча – було підтверджено реєстрацію гравітаційних хвиль. Одразу близько 70 команд астрономів прикипіли до своїх приладів, щоб зафіксувати перші прямі спостереження після зіткнення двох нейтронних зірок. Те, що вони побачили, вирішило відразу кілька астрофізичних загадок.
Успіх був би неможливі без Маріки Бранчезі. Ці зусилля були результатом багаторічної підготовки та координаційної роботи з лабораторією Virgo, яка використовує детектор гравітаційних хвиль поблизу Пізи, Італія.
Бранчезі зуміла подолати прірву між описовою астрономією та сучасною фізикою гравітаційних хвиль. Ці дві області як Ромео та Джульєтту мало, хто уявляє разом. Маріка була ключовим перемовником між астрономами та фізиками.
Науковиця приєдналася до Virgo в 2009 році, коли отримала роботу в Університеті Урбіно, у своєму рідному містечку. Якраз тоді Virgo і LIGO об’єднали свої зусилля, і стало зрозуміло, що їм потрібен хтось, хто виконує обов’язки посла в астрономії.
Здавалося, навіщо ця морока? Адже гравітаційні хвилі, які розрізняються в тканині простору-часу, виявляють бік космосу, який не можна бачити звичайними телескопами. Але у випадку злиття нейтронних зір, LIGO та Virgo зможуть зафіксувати лише остаточні хвилини перед настанням цієї грандіозної події. Більшість інформації про далеку сутичку світил – і елементи, вироблені в процесі зіткнення- будуть доступні лише звичайним телескопам.
Брачезі перша змусила фізиків сповіщати астрономічну спільноту про можливі події, навіть якщо б вони не були абсолютно впевнені, що вони дійсно стануться. Окрім того, слід було переконати астрономів перевіряти всі ці повідомлення.
Багато людей скептично ставилися до такої співпраці. Virgo і LIGO тривалий час тримали на голодному пайку любителей наукових відкриттів.
Ставлення до цієї майже безнадійної затії змінилося лише в 2013, коли оновлення детекторів гравітаційних хвиль збільшило шанси на прорив у дослідженнях тисячократно.
Дипломатичні навички Бранчезі трапилися в нагоді, коли настав час опублікувати результати з відкриття нейтронних зірок. З десятків звітів астрономів було відбрано найвартісніші матеріали, які стали основою короткої статті. Але вона може похвалитися більш ніж 3500 авторами! Бранчезі відігравала важливу роль у забезпеченні того, щоб усі важливі результати були представлені.
Коли фізики вирішили побудувати LIGO і Virgo, виявлення зіткнень із нейтронними зірками видавалось нездійсненним бажанням людської цивілізації. Всесвіт відкрив свої таємниці значно раніше, ніж очікувалося. Але Маріка не спочиває на лаврах. Вона з нетерпінням чекає подальших відкриттів.

Світлина від Довколаботаніка.

Цей ранок – чудовий час для відновлення своїх сил після напруженої роботи не лише протягом тижня, а й всього шаленого 2017 року. Й наступна оповідка – про іскру нової протиракової терапії, що запалить вогник надії для тисяч хворих по всьому світу.

3. Емілі Уайтхед: дівчинка, що стискає руку

Іноді звичайнісінький жест стає надзвичайно могутнім. Спекотного липня 2016 року відбувалося засідання Комітету з контролю за харчовими продуктами та лікарськими засобами США (FDA). 12-річна Емілі Уайтхед піднялася з свого крісла й впевнено прокрокувала до трибуни. Вона просто взяла доповідача за руку…
Пізніше вона пояснить свій вчинок тим, що так хотіла продемонструвати свою підтримку. Підтримка дитини, яка п’ять років тому була першою людиною в світі, що отримала експериментальне лікування під назвою CAR-T терапія, багато чого вартує..
Промовцем на трибуні, був її батько, Том. Він закликав FDA схвалити терапію, в якій імунні клітини пацієнта генетично перепрограмовуються для розпізнавання та атаки ракових клітин. Коли він побачив вчинок дочки, то почав плакати. Як і багато інших присутніх в залі.
Група експертів одноголосно прийняла рішення про схвалення терапії – першої такого роду – для дітей та молодих людей з гострим лімфобластним лейкозом; FDA погодився. Протягом кількох місяців інший тип CAR-T терапії отримав зелене світло, на цей раз для неходжкинської лімфоми, роблячи 2017 рік історичним роком для цього класу онкотерапії.
Це водорозділ, який вдалося подолати. Перші дві схвалені терапії є початковими кроками до того, що може зробити CAR-T.
Деякі академічні команди та біотехнологічні компанії працюють над терапією CAR-T, прагнучи зробити існуючі процедури безпечнішими та більш контрольованими.
І все ж, незважаючи на досягнутий прогрес, межа між успіхом та невдачею може бути дійсно, дуже тонкою. Через кілька днів після початку терапії CAR-T в Емілі була важка імунна реакція, відома як синдром вивільнення цитокінів. Якби не швидка реакція лікарів скоріш за все Емілі ніколи б не була на липневому засіданні FDA.
Така трагедія не тільки спустошила сім’ю Емілі, вона також могла призвести до руйнування розробки CAR-T-терапії.
Емілі повністю одужала і взяла на себе роль плаката дитини, що агітує за протиракову революцію. 

Світлина від Довколаботаніка.

Серед десятки значимих постатей минулого року є й адепти темного боку сили. Вони системно працюють проти збереження довкілля й їхня діяльність може вилізти боком нашій ніжній планеті уже найближчими часом.
Зустрічайте історію №4.

4. Скотт Пруіт: Руйнівник природи

Коли десять тисяч людей вийшли на вулиці в квітні цього року на Марш за Науку, багато протестуючих не злим тихим словом згадували Скотта Пруіта, відомого скептика кліматичних змін, який нещодавно перейшов на посаду керівника Американського агентства захисту навколишнього середовища (EPA).
Пруіт був одним із перших критиків EPA, допоки президент Дональд Трамп не покликав його очолити цю інституцію. Як генеральний прокурор штату Оклахома, він подавав до суду на EPA щонайменше 14 разів. От дійсно, щоб припинити якусь благу справу – її слід очолити.
Він, як керівник EPA, лякає кожного адекватного науковця. Пруіт володіє всіма необхідними знаннями й владою, щоб принести людству багато шкоди.
Відразу як ця цинічна людина дісталась керма екологічної агенції вона негайно приступила до блокування або скасування десятків екологічних законів, включаючи правила щодо викидів, видобутку корисних копалин та викидів небезпечних відходів (підозрюємо також, що він він робить це з демонічним реготом). А от хто вітав Пруіта на новій посаді – так це видобувачі нафти та хімічні промисловці.
У жовтні Пруітт оголосив, що науковцям, які мають гранти EPA, більше не буде дозволено виступати в незалежних консультативних комітетах агентства через те, що він назвав конфліктом інтересів.
У результаті агентство звільнило половину членів кількох науково-консультативних рад.
Більшість позицій з того часу були заповнені нинішніми співробітниками галузі та вченими, які мають галузеві зв’язки.
Але багато науковців відчувають неухильний занепад установи, і співробітники EPA, зокрема, турбуються про своє майбутнє. Адміністрація Трампа запропонувала скоротити бюджет на 40% для бюро досліджень та розвитку агентства, що, в основному, призведе до усунення робочих місць працівників-вчених.
Всі знали, що Пруіт не буде адміністратором, який підтримує науку, але таких масштабів деструктивного впливу політика не очікував ніхто.

Світлина від Довколаботаніка.

А ми дісталися до середини рейтингу осіб, що змінили нашу планету у 2017 році.

5. Пань Цзяньвей: Татко квантів

На безкраїх просторах Китаю його називають Liàngzĭ zhī fù: “Татко квантів”. Це ім’я дуже пасує Паню Цзяньвею. Адже саме він вивів Китай на передові позиції у квантової комунікації на великі відстані: фантастичній галузі, що знаходить застосування квантових законів для надійної передачі інформації. Після навчання в Європі Пань повернувся в Китай у 2008 році, і з тих пір ця країна стабільно дивує наукову спільноту своїми досягненнями.
У липні Пань та його команда в Науково-технічному університеті Китаю в Хефей повідомили про прорив у своїх дослідженнях. Вони побили рекорд з квантової телепортації, передаючи квантовий стан фотона на Землі на 1400 кілометрів до фотона на орбітальному супутнику. А в вересні команда використовувала цей супутник для передачі фотонів у Пекін і Відень, створюючи квантові ключі шифрування, що дозволило командам у цих містах спілкуватися в чаті з повною безпекою. Оскільки виявлення фотонів змінює їхні квантові стани, потенційні хакери не можуть перехопити ключі, поки їх діяльність не буде помічена.
Ця демонстрація була історичною подією. Але група Паня має амбітнішу мету. Вона працює над розвитком квантового інтернету: мережі супутників і наземного обладнання, які могли б поділитися квантовою інформацією по всьому світу.
Це дозволило б створити надійне шифрування в усьому світі. Окрім того, нові експерименти вчених намагаються об’єднанати випромінювання від детекторів по всій планеті для створення телескопу з надзвичайною роздільною здатністю. Наразі команда Паня планує запустити другий супутник, а також виконує ще один квантовий експеримент у космосі на борту китайської космічної станції Tiangong-2. Як говорить сам Пань: “У найближчі 5 років буде багато чудових результатів. Це дійсно нова епоха “. Скромненька заява, нічого не скажеш. Але приводів не вірити їй немає.
Хоча пан Пань керує групою з 50 вчених, які є дослідниками у безлічі дисциплін – включаючи квантове моделювання, обчислення та оптику – саме він органічно поєднує всі зусилля науковців.
Пань також відомий як оптиміст з нескінченним ентузіазмом. Він як завжди впевнений, що китайський уряд підтримає його наступний великий план: 5-річна ініціатива, орієнтована на квантове спілкування, метрологію та обчислення, коштує 2 мільярди доларів США. Квантовий татко на мільярди доларів? А чому б і ні?

Світлина від Довколаботаніка.

Новий планетарний цикл – чудовий привід, щоб виправити помилки минулого й не наступати на граблі повторно. Людина, що бореться проти помилок у науці – це шоста значима постать нашого рейтингу.

6. Дженіфер Бірн: мисливець на помилки

Удень Дженіфер Бірн досліджує генетику раку. Але коли на місто падає темна ніч вона полює за помилки в генетичних наукових працях. Доки її діти та чоловік дивляться фільми, Бірн проводить незліченні вечори у пошуках недоліків та потенційно шахрайських статтей.
Бірн, яка працює в дитячій лікарні Westmead у Сіднеї, Австралія, виявила десятки статей з помилками у розшифруванні послідовностей ДНК. Більшість з них мають інші підозрілі риси, такі як неякісні зображення та фрагменти тексту, які запозичені з інших публікацій без жодних посилань.
Її ретельна робота не лишилася непоміченою. Журнали скасували публікацію дев’яти статей в результаті роботи Бірн – сім з них були аннульовані цього року. А в жовтні вона та француз Кіріл Лаббе випустили онлайн-програму “Seek & Blastn”, яка допоможе автоматично виявити подібні проблеми.
Бірн вперше виявила системні помилки у п’яти статтях, у яких йшлося про ген, який вона вивчала. Всі публікації стверджували, що спостерігаються ефекти інактивації гена в ракових клітинах, але Бірн бачила інше. Дженіфер помітила, що вчені вказали неправильні послідовності ДНК. Чотири статті були відкликані; ні редактори, ні автори п’ятої статті не відреагували на виявлені помилки.
Бірн об’єдналася в 2016 році разом з Лаббе, який має досвід розробки програмного забезпечення для виявлення неякісних рукописів. Ми сподіваємось, що редактори журналів та видавці зможуть використовувати вишукану версію програми, яку вони випустили цього року, щоб перевірити рукописи перед публікацією.
Багато вчених божеволіють від низькопробних або шахрайських статей, які забруднюють наукову літературу, але мало хто щось робить для виправлення ситуації. 

Світлина від Довколаботаніка.

Не зважаючи на темні сили цього світу ще існують сміливці, які на своїх мужніх руках тримають хиткий баланс рівноваги. Ми за крок від катастрофи. Але такі люди як Лассіна Зербо не дають його ступити.

7. Лассна Зербо: антиядерний геофізик

Телефон Лассіни Зербо розірвав тишу сонного будинку. 6 година ранку у казковому Відні й такий раптовий дзвінок. Пройшло лише 30 хвилин після того, як Північна Корея провела своє шосте ядерне випробування, в неділю, 3 вересня. Сейсмічні дані показали, що це найпотужніша бомба, яку коли-небуть використовувала ця країна. Магнітуда струсу була на рівні 6,1 балів.
“Це було страшно”, – говорить Зербо, який очолює Організацію договору про цілковиту заборону ядерних випробувань. Вона контролює ядерні випробування у всьому світі.
Незабаром він закінчив переговори з японськими та південнокорейськими послами в Австрії і готувався до напруженої прес-конференції на тему нової ядерної провокації.
Це був складний рік для Зербо та інших прихильників нерозповсюдження ядерної зброї. Лідер Північної Кореї Кім Чен Ін і президент США Дональд Трамп постійно підвищують температуру напруження. Чи виллється агресія слів у військове зіткнення?
Хоча Північна Корея є єдиною країною, яка провела ядерні випробування за останні 20 років, нові геополітичні загрози можуть змінити цю ситуацію дуже швидко.
Зербо народився в Буркіна-Фасо в 1963 році. Він переїхав до Франції, щоб отримати докторську ступінь з геофізики і працював у промисловості добування корисних копалин, перш ніж вступити до Організації договору про цілковиту заборону ядерних випробувань у 2004 році.
Однією з перших його ініціатив було створення системи для обміну інформацією, зібраною станціями моніторингу організації з науковою спільнотою. (Виявляється, що дані, зібрані гідроакустичними, інфрачервоними, сейсмічними та радіонуклідними датчиками, корисні для багатьох інших цілей, включаючи виявлення цунамі та відстеження міграції китів.)
Зербо став виконавчим секретарем в 2013 році, і зараз він витрачає більшу частину часу на подорож по світу, під час якої працює над завершенням мережі мереж станцій моніторингу. Що більш важливо, він виступає за ратифікацію Договору про цілковиту заборону ядерних випробувань, який був створений 1996 року, але так і не вступив у дію.
Незважаючи на виклики, Зербо каже, що немає нічого такого приємного, як робота в науці та дипломатії. Він часто рекомендує молодим дослідникам врахувати подібний крок: “Наука повинна бути одружена з політикою, щоб світ ставав кращим “.

 

 

 

 

 

 

 

Людина відчуває себе володарем цієї планети до першого-ліпшого природного катаклізму. Ще один надзвичайний вчений намагається зробити так, щоб наслідки від впливу землетрусів були мінімальними.

8. Віктор Круз-Атіенза: дослідник землетрусів

Віктору Круз-Атіенза було 11 років, коли його дім відчув поштовхи потужного землетрусу. Це сталося 19 вересня 1985 року, коли землетрус магнітудою 8.0 балів на Тихоокеанському узбережжі Мексики сколихнув всю країну. Круз-Атіенза жив з батьками та братом на південь від Мехіко, у двоповерховому будинку, побудованому на твердій породі. Це було безпечне місце. Значна частина Мехіко побудована на м’яких відкладах, які під вппливом коливань повели себе, як велика миска з желе. Сотні будинків було зруйнувано. Тисячі людей померли.
Цей день запам’ятав Крус-Атіенза на все життя. Він захопився геофізикою, з якої отримав ступінь бакалавра в Національному автономному університеті Мексики (UNAM) в Мехіко, і продовжував навчання у Франції та Сполучених Штатах, зосереджуючись на механізмах формування розломів земної поверхні.
Уже 2016 року він очолив відділення сейсмології Інституту геофізики UNAM, повернувшись назад до свого рідного міста. У першій доповіді він розповів, як сейсмічна енергія землетрусу впливає на старовинний басейн озера, в якому розташоване Мехікао. Його комп’ютерна симуляція показала, які частини будуть найвразливішими до струсів.
19 вересня цього року Круз-Атіенза вийшов на конференцію в Портленді, штат Мен, коли почув звістку про землетрус у 7,1 бали, що стався приблизно за 120 км від Мехіко. Його прогнози виявилися правильними: завдяки структурі басейну, м’які породи відчували поштовхи значно довше.
Завдяки більш жорстким будівельним нормам, які були введені після землетрусу у 1985 році, і відносно короткій тривалості землетрусу цього року, кількість загиблих людей була значно нижчою. Але Круз-Атіенза закликає не лишати пильності. Підвищення рівня поінформованості людей є для нього вирішальним.
У 2013 році він опублікувала популярну книгу Los Sismos: Una Amenaza Cotidiana (про “щоденну загрозу”, яку становлять землетруси. І він продовжує дивитись вперед. Минулого місяця, працюючи з японськими співробітниками, він здійснив куспедицію, щоб дослідити інший сейсмічний ризик із західного узбережжя Мексики, де стикаються дві пластини земної кори. Вчені встановили сейсмічні та геодезичні інструменти на морському дні, з метою прогнозування наступного великого землетрусу.
“Кожен землетрус – це інша істота”, – каже Круз-Атіенза. “Кожен має свою іст
орію та спогади”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дев’яту позицію рейтингу журналу “Nature” неочікувано посіла юристка. Здається, що це не зовсім відповідає профілю журналу. У чому ж причина?

9. Енн Оліваріус: за здорову атмосферу в академічних установах

Енн Оліваріус вимушена була найняти до своєї фірми на 20% більше співробітників, щоб вони встигали реагувати на телефонні дзвінки. Цього року її юридична практика мала неабиякий попит серед жінок, які просили у неї консультації у питаннях про сексуальні домагання. Масштаб цієї проблеми у світі можна оцінити по хештегу#MeToo у соціальних мережах.
Протягом десятиліть Оліваріус займалася критичними випадками сексуального несправедливості. Але події 2017 року – з відомими людьми в науці, культурі, журналістиці та інших галузях навіть для неї стали несподіванкою.
“Я думаю, що зараз ми визнали цю проблему”, – каже вона. “Тепер ми маємо більше шансів вилікувати цю хворобу суспільства”.
Оліваріус працює над цією проблемою з 1970-х років. Будучи студенткою в Єльському університеті в Нью-Хейвені, штат Коннектикут, вона була шокована, дізнавшись про подібні випадки з-поміж професорського складу.
Після Єлю Оліаваріус працювала у галузі права та фінансів у корпоративних гігантах, включаючи Goldman Sachs. Потім, заробивши достатньо грошей, вона створила юридичну фірму для боротьби з сексуальним насильством. У 1996 році вона заснувала компанію МакАллістер Оліваріус разом з чоловіком, колишнім журналістом Джефом МакАллістером. Вони представляють позивачів у деяких найвідоміших випадках сексуальних домагань у наукових установах, зокрема в Єлі, Університеті Рочестера в Нью-Йорку та Університеті Оксфорда, Великобританія.
Для Оліваріус зараз питання полягає в тому, щоб перетворити шум у ЗМІ на зміни в законодавстві, які б дієво боролися з проявами цього явища у сучасному суспільстві.

 

 

 

 

 

 

Наш останній герой робить дійсно неймовірні речі у досить непростій геополітичній ситуації.

10. Халед Тукан: відкриває SESAME.

У травні 2010 р. планове засідання з приводу створення першого синхротрона Близького Сходу пройшло добре. Але невдовзі виникла новина про те, що ізраїльський флот штурмував турецький корабель, який представляв частину флотилії, що надає допомогу Газі. Ця подія цілком могла б знищити синхротронний проект. У ньому бере участь просто неймовірна комбінація країн: Ізраїль, Туреччина та Палестинськїа адміністрація, а також Кіпр, Єгипет, Іран, Йорданія та Пакистан.
Те, що проект пережив кризу, було значною мірою заслугою Халеда Тукана, його засновницькому директору, який розмовляв з кожною делегацією та згладив кути.
The Synchrotron-light for Experimental Science and Applications in the Middle East чи SESAME відкрився в цьому році після 20 років створення. Це перший великий міжнародний дослідницький центр такого роду на Близькому Сході. Він дійсно робить регіон вагомою плямою на картф світової науки.
Протягом усього часу Тукан, шанований фізик, колишній президент університету і триразовий державний міністр, був постійним очільником проекту. Без його ентузіазму та організаторських здібностей SESAME ніколи б не відбувся.
Інститут вартістю 110 мільйонів доларів, розташований за межами Аммана, Йорданія. У середині нього циркулюють електрони високої енергії, які розганяються навколо 133-метрового кільця. Це створює інтенсивне випромінювання, яке може бути використане для проведення передових фізичних експериментів. Але машина – це не тільки джерело часточок атома, це світло наді\ в конфлікті наших держав.
Протягом багатьох років Тукан вгамовував політичну напруженість між партнерами SESAME. І він допоміг забезпечити фінансове виживання проекту, коли внески країн-членів скоротились. Нещодавно він переконав уряд Йорданії використовувати кошти Європейського Союзу для будівництва сонячної енергетичної установки на 7 мільйонів доларів для SESAME. Це скоротить витрати на інститут вдвічі.
З 2003 року Тукан працював в SESAME без заробітної плати. На своїй нинішній посаді голови Комісії з атомної енергії Йорданії Тукан керував початком другого історичного проекту – першого ядерного реактора країни.
Тукан сподівається, що успіх SESAME призведе до збільшення співпраці з більшістю країн. Деякі з них скептично ставилися до того, що проект буде успішним. Але тепер SESAME реальний. І можливості, які він відкриває – безмежні.

 

 

 

 

 

 

 

(Nature, 2017)