Суперечку між алозавром та ютараптором владнали в сенаті штату Юта

Окремі штати США полюбляють визначати власні символи: офіційна квітка, офіційна тварина та навіть офіційна скам’янілість.

Дилема Юти

У штаті Юта останньою давно був величний та дуже хижий аллозавр. Але оскільки у 1993 році був описаний ютараптор, то ініціативна група наполегливо лобіювала звільнення аллозавра та заміну його новознайденим «мислевцем з Юти». Конфлікт полюбовно вирішили минулого року. І аллозавр зберіг свою почесну посаду, і ютараптор отримав свій статус офіційного динозавра Юти. Що ж, будемо чекати на офіційних амоніта чи белемніта штату.

Utahraptor ostrommaysorum leg.jpg
Кінцівка ютараптора вражає Джерело: James St. John

Перші рештки

Вперше рештки ютараптора були відкопані в далекому 1975 році. Зробив це Джим Йенсен у кар’єрі Далтон-Веллс у східній частині штату Юта. Загалом, він відшукав багатьох неймовірних рептилій з минулого, за що й отримав показне прізвисько «Динозавр Джим». Але саме ця знахідка довго незаслужено лишалась без уваги.

Все змінюється у листопаді 1991 року, коли Карл Лімоні знайшов великий кіготь. Цього ж року ще більше щастить Джеймсу Керкленду, Роберту Гастону і Дональду Бержу, які дшукують значно щедріший набір із кісток невідомого динозавра. Радіометричне датування показало, що цим викопним решткам орієнтовно 124 мільйони років.

Кіготь, що все змінив. Джерело: BYU Museum of Paleontology

Спілберг – скнара

Єдиний відомий вид ютарапторів був названий Utahraptor ostrommaysorum, на честь американського палеонтолога Джона Острома з Єльського університету та Кріса Мейса з компанії спец ефектів Dinamation International. Цікаво, що динозавр міг отримати ім’я “Utahraptor spielbergi” на честь режисера Стівена Спілберга в обмін на фінансування палеонтологічних досліджень. Але тут дві сторони не зійшлися в ціні.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.

Хто такі ютараптори?

Ютараптор за довжиною трішки не дотягував до 6 метрів, а важив добрячих 500 кг. Існують також аргументи (Kirkland, 2001) на користь того, що ці динозаври були суттєво важчими.

Ютараптор більший за тебе. Джерело: Matt Martyniuk

Чи були вони вкриті пір’ям? Це ще те питаннячко. Власне, жодних слідів оперення поки не знайдено, тому якщо хочете уявляти ютараптора, як класичну рептилію – це поки що Ваше право. Але один із найпримітивніших дромезаурид мікрораптор точно мав пір’яний покрив, деякі його просунутіші колеги по родині також, тому виходячи з міркувань філогенетики тепер треба доводити, що ютараптор був позбавлений оперення, а не навпаки. Презумпція невинності тут не діє!

Ютапраптор був головним хижаком свого регіону у ранній Крейдяний період. Очевидно, він нападав на здобич більшу за себе, а для зграї навіть маленьких особин була б по зубам тварина вагою від одної до двох тонн.