Створено перших клонованих мавп: радіти чи боятися?

Ви хочете захопити Галактику за допомогою клонів-штурмовиків? Тоді ми йдемо до Вас! Точніше, до Вас йдуть біологи з Шанхаю, що в працьовитому та стрімко прямуючому в 3018 рік Китаю. Вчені створили перших приматів, яких клонували за допомогою тієї ж техніки, що й всім відому вівцю Доллі. Технологію повторили на кількох десятках інших видів, а от з  приматами – невдача спіткала українських спортсменів  науковців у різних країнах світу. І це суттєва проблема! Адже з вівцями далеку-далеку Галактику не завоювати.

Навіщо це нам?

Насправді дослідники не декларують завойовницьких намірів. Вони сподіваються використовувати свою методику для розробки популяцій генетично ідентичних приматів. Цілком можливо, що саме мавпи-клони допоможуть зрозуміти тонкі механізми розвитку ракових захворювань.

Найвідоміша в світі вівця. Джерело: Jeff J. Mitchell/Reuters

Більш того, технологія, яка була описана в журналі Cell 24 січня, також може поєднуватися з інструментами для редагування генів, такими як CRISPR-Cas9. А це відкриває шлях для створення генетично модифікованих моделей психічних розладів мозку, включаючи хворобу Паркінсона.

“Ця стаття справді означає початок нової епохи для біомедичних досліджень”, – говорить Xiong Zhi-Qi, нейрофізіолог, який вивчає хвороби мозку в Інституті нейронауки Китайської академії наук (ION) у Шанхаї. Він не був залучений в проект з клонування, тому хвалить, а не вихваляється. Окрім того, Ви помітили, що ми не транслітеруємо його ім’я кирилицею, адже нам ще ні разу не вдалося це зробити без помилок.

Клонофобія

Тема клонування здавна жахає людей. Просто переважна більшість щасливих жителів Землі не готова побачити свої огріхи з боку. Тепер, технічно, немає перешкод для клонування людини.

Результат пошуку зображень за запитом "имперский штурмовик"
Вони клонували за тебе, а ти навіть не знаїш їхніх імен. Джерело: LucasFilm

Дослідники, щоб їх не закидали органічними помідорами та позовами у Гаазький трибунал, завбачливо заявляють, що хочуть виробляти лише генетично ідентичних мавп.

“Це наша єдина мета.” – заявляють вони, ховаючи перехрещені пальці за спиною.

Де формула?

Звичайна методика клонування не приносила успіхів з приматами. Багато спроб – ще більше невдач! Китайські біологи вводили ДНК донорної клітини в яйцеклітину, яка вже має свій власний генетичний матеріал.

Щоб все вдалося команада вчених об’єднала кілька методів, розроблених іншими науковими групами. Каменем спотиканням були хімічні зміни у ДНК, які виникають, коли ембріональні клітини перетворюються на спеціалізовані. Ну, й основний інгредієнт страви змінили – брали ДНК не з дорослих організмів, а з ембріональних клітин.

A cloned macaque cuddles a soft toy.
Клонована макака шукає свій костюм імперського штурмовика. Джерело: Qiang Sun and Mu-ming Poo, CAS

Математика клонування

Усього було створено 109 клонованих ембріонів. Використали три чверті – їх імплементували до 21 сурогатної мавпи. Це призвело до шести вагітностей. Уже дві макаки  (Macaca fascicularis) народились. Чжун Чжун уже вісім тижнів, а Хуа Хуа – шість тижнів. Ця пара на сьогоднішній день виглядає здоровою. Інститут зараз чекає народження ще шести клонів.