Слони хворіють на туберкульоз і це лякає

Ці тварини мають статус других за величиною наземних істот. Досягаючи довжини 6 м та ваги 5 тонн індійські слони (Elephas maximus) лише трішки поступаються габаритами своїм африканським колегам.

Ареал Азійського слона (коричневий - рідний ареал, чорний - походження невизначене)
Сучасне поширення індійських слонів. Джерело: wikipedia

Хобот та зуби

Вони відомі своїм дуже чутливим та гнучким хоботом. Вправність цій частині тіла надають 40 тисяч м’язів та сухожиль. Хобот – чудова штука, адже вона допомагає дихати, здобувати їжу, приймати душ з піску чи води та навіть пестити своїх малюків. У середині цього пристрою вміщається трішки менше відра води.

А які у індійських слонів зуби! Бачите ці ікла? Ні, Ви їх, звісно не бачите, адже в вухатих велетнів вони відсутні. Натомість два різці перетворилися на велетенські бивні довжиною до 1,5 м та вагою 20-25 кг. Але мати цю прикрасу – прерогатива самців. Але не поспішайте слонів без бивнів вважати самками. Що за гендерні стереотипи? Деякі слони-самці також позбавлені таких потрібних гаджетів для розкопування землі в пошуках неймовірно смачного коріння.

Слон використовує свій хобот відповідно до інструкції. Джерело: Barbara Piuma

І хоч Ваші сусіди поверхом вище безперечно «тупають як слони», але, насправді на підошві Elephas maximus є спеціальна пружина – желеподібна маса для приглушення ходи і для того, щоб не вскочити в грузьку халепу на болотах.

Не зовсім експерти з травлення

Не зважаючи на те, що кишечник індійських слонів завдовжки 40 м, експертами з перетравлення цих тварин не назвеш. Вони засвоюють лише 40 % їжі, яку з’їдають. Саме тому потребують понад 200 кг харчів на день. І ще 100 літрів води, будь ласка, додайте до замовлення.

Слон проводить обряд поїдання кори. Джерело: Yathin S Krishnappa

Скорочення популяції

На відміну, від африканських слонів індійські легко приручаються. Їх в давнину експлуатували і на лісозаготівлі, і навіть на війнах. Бойові слони – це лише Elephas maximus. Їх навіть використовували для того, щоб грати своїх африканських родичів у фільмах. Для цього були розроблені спеціальні накладки на вуха, щоб їхня форма не розконспірувала актора.

Таких помітних та вразливих тварин зараз ретельно рахують. І тут тенденції, на жаль невтішні. За останніми даними чисельність індійських слонів скоротилася з 47 427 до 39 463 осіб. Третина всіх тварин цього виду зараз мешкає в неволі.

Експлуатація слонів туристами. Джерело: Benjamint444

Туберкульозна загроза

Основна причина скорочення популяції – це активність людини зі знищення слонячих оселищ, провокування до агресії та браконьєрство. Але є ще одна загроза – туберкульоз.

Так, той самий мікроорганізм Mycobacterium tuberculosis атакує також й індійських слонів. Лише в неволі в США описано 60 випадків захворювань на цю хворобу. Відомі також подібні інцеденти в Непалі, Таїланді, Швеції, Австралії та Швейцарії.

А зовсім нещодавно виявили спалахи хвороби у вільноживучих слонів в Індії та на Шрі-Ланці. Для вчених спосіб передачі туберкульозу в даних випадках лишається загадкою, жодних свідчень про контактування хворих слонів з людьми знайдено не було. Якщо збудник поширюється вільно поміж дикими особинами – це значна небезпека для існування виду.

Навіть в умовах неволі важко діагностувати захворювання. Шкірна туберкулінова проба не є точною, а могутня статура слонів не дозволяє їх просвітити рентгенівськими променями.

Чи є майбутнє в інл\дійських слонів? Джерело: Khunkay

Як і в людей, носій захворювання може десятиліттями не проявляти його жодних ознак, але успішно розповсюджувати збудника поміж іншими особинами це не заважає. Що ж сподіваємось, що тривожні заклики вчених реалізуються у міжнародну програму щодо обмеження поширення туберкульозу в популяції індійських слонів.

(Science, 2019)