Що приховують крихітні істоти під льодовиковим щитом Антарктиди?

До Південного полюса якихось 600 км! Під потужною ковдрою криги тут поховане давнє озеро Антарктиди. Саме тут на глибині більше тисячі метрів знайдені рештки крихітних організмів, про що науковці повідомили світ нещодавно (doi: 10.1038/d41586-019-00106-z).

The borehole and hot water drill
Романтика теплового буріння. Джерело:
Billy Collins/SALSA Science Team

Що ти таке?

Хто ж міг бути знайденим в таких суворих умовах? Ракоподібні та тихоходи – істоти менші за макове зернятко поки що єдині відомі високоорганзовані мешканці озера Мерсер.

Цю водойму раніше людство бачило лише за допомогою радара та інших методів дистанційного зондування. Але все змінилося 26 грудня, коли у кризі вдалося проплавити невеликий тунель, що вів до поверхні озера.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.

Насправді, ніхто не очікував знайти там тварин. Але градус інтриги зріс, коли науковці з’ясували, що ряд решток організмів належать істотам, для яких домівкою є вологі грунти. Спочатку навіть повідомляли про знахідки червів, але виявилось, що це уламки вусиків ракоподібних та ниточки грибів.

Дослідники вважають, що ці істоти населяли ставки і потічки озера Мерсер, протягом коротких теплих періодів, коли льодовики відступали. Поки що є два варіанти датування решток цих істот – 10 000 років, або 120 000 років тому. Нічогенький такий інтервал, звісно!

Чекаємо на відповіді, які нададуть радіовуглецевий аналіз та розшифрування послідовностей ДНК істот. Якщо ці аналізи вдадуться, то ми дізнаємось більше про те, коли і як далеко, льодовики Антарктиди відступили тисячоліття тому.

І хоча в 2013 році на озері Уілланс, за 50 кілометрів від нинішньої знахідки були знайдені бактерії, але це перша знахідка більш високоорганізованих організмів.

Поховані в мулі

Коли ми з Вами складали плани на святкування Нового Року 30 грудня, вчені підняли з проплавленого тунелю пристрій, який вимірював температуру води, і зішкрябали з нього сіро-коричневий озерний мул.

The gravity core returns with sediment
Вишуканий спосіб брати проби мулу. Джерело:
Kathy Kasic/SALSA Science Team

Під мікроскопом вдалося знайти броньовані панцирі діатомових водоростей, які мешкали тут ще мільйони років тому, коли Антарктида була теплішою. Але разом з цими очікуваними організмами в поле зору потрапили фрагменти хітинових екзоскелетів ракоподібних.

Зразки води в озері містили достатньо кисню, щоб підтримувати життя водних тварин, і буквально кишіли мікробами. Їх нарахували принаймні 10 000 клітин на мілілітр.

Крижана пастка

У давнину поступове підняття континенту перетворило дрібні океанічні затоки на окремі озера. І крихітні морські ракоподібні опинилися в пастці під кількома метрами постійного льоду. Якщо здогадки вчених правильні, то вони виживали у крижаній пастці протягом тисяч років.

Near the Whillans drill site toward the Trans Antarctic mountains along the edge of the ice shelf
Озера десь на кілометр нижче. Джерело:
J. T. Thomas

Не всі розділяють таку думку навіть у команді дослідників озера Мерсер. Дехто вважає, що мікроорганізми під кригою не могли забезпечити кормової бази для дрібних ракоподібних, а також побоюється того, що ці знахідки – лиш результат забруднення приладу.

Але пристрій ретельно очистили й опустили на глибину знову. І решток організмів у новій пробі виявилось ще більше!

Дослідники закрили свердловину 5 січня й зараз чекають на результати ретельного аналізу отриманих зразків. Якщо рештки організмів недавні, то на це вкаже радіовуглецевий аналіз. Також науковці покладають надію на те, що вдасться виділити та проаналізувати ДНК заморожених організмів.

Якщо ж хочете стати учасником цієї антарктичної пригоди, то ми наполегливо рекомендуємо переглянути це відео: