Що коїться в кишечнику ланцетників?

Напівпрозорі морські істоти ланцетники до цього часу лишаються загадковими. І хоча саме з них ми розпочинаємо вивчення типу Хордових, а їхня будова та особливості фізіології здаються нам не складнішими за апельсин – все ж ці крихітки знову нас здивували.

Якийсь дивний чай цього разу. Джерело: yaodongxue

Як вони це роблять?

Величезна кількість їхніх сусідів по океану від морських їжаків до синього кита перетравлюють їжу відомим для кожної людини способом – щедро заливають часточки їжі в травному тракті ферментами та всмоктуюють поживні рештки. Але вчені вже давно підозрюють, що невеликі ланцетники володіють іншим механізмом травлення.
Zuhong Lu в Південно-Східному університеті в Нанкін, Китай, та Jun-Yuan Chen з Інституту палеонтології та геології Нанкіна та їхні колеги дослідили одного з ланцетників, а саме Branchiostoma belcheri. Цю тварину перевели на контрольовану веганську дієту з водоростей. Новітні методики для підготовки тканин організму до мікроскопії допомогли їм підтвердити, що окремі клітини оточують водоростеві клітини та поглинають їх цілком. Такий спосіб живлення відомий під назвою фагоцитоз і його прихильниками є всім відомі одноклітинні організми – амеби.

Figure 6.
Стрілочки вказують на клітини водоростей, які потрапили в підсупну пастку фагоцитозу. Джерело: DOI: 10.1098/rspb.2018.0438

У ситому тілі здоровий дух

Команда вчених також встановила, що у ланцетників, які добре поїли, у травних клітинах активуються гени імунної відповіді. Скоріш за все, це допомагає ланцетникам боротися з бактеріями та іншою шкідливою їжею, яка потрапила ненароком всередину організму.
DOI: 10.1098/rspb.2018.0438