Секрет довголіття гінкго розкрито. Щоб дожити до 600 років достатньо…

У людини процес старіння пов’язаний з купою проблем. У геномі накопичуються мутації, злагоджені хори генів починають працювати в різнобій та проголювати роботу, на шкірі з’являють зморшки, а додати в салат маслини видається чудовою ідеєю.

Але інша справа з деревами. Поважні лігніфіковані велетні часто не проявляють видимих ознак старіння – здається, що вони могли б хоч зараз зірватися з місцями та проїхати автостопом пів країни, але все ж потужна коренева система накладає певні обмеження на молодецький запал рослин поважного віку.

Володар часу

Гінкго ж взагалі з часом на ти. Як Доктор Хто на своїй Тардіс, це голонасінне дерево мандрує крізь час, змінює геологічні епохи, як рукавички. Єдиний сучасний вид гінкго білоба (Ginkgo biloba) топче ряст на нашій планеті уже 270 мільйонів років, причому левову частину цього часу представників роду Ряст ще й навіть в проекті еволюції не було.

Результат пошуку зображень за запитом "гінкго"
Гінкго дволопатеве, а ти ні. Джерело: Інститут еволюційної екології НАН України

Окремі дерева гінкго для святкування свого дня народження потребували б торта з більш, ніж тисячею свічок, але науковцям було незрозуміло, як ці архаїчні рослини відбиваються від міцних обіймів процесів старіння.

Рецепти довголіття

Річард Діксон з університету Північного Техасу в Дентоні, Цзіньсін Лін в Пекінському лісовому університеті та їхні колеги вирішили це питання, вивчаючи дерева гінкго віком від 15 до 667 років.

Команда науковців виявила, що, порівняно з молодшими гінкго, старші дерева виробляють менше ауксину. Це гормон рослин, який змушує їх рости. Зрозуміло, що загальмувати його виділення в поважному віці – це чудова ідея, адже усі ці зайві кілограми потрібно ще якось тримати в протидію силам тяжіння.

Падіння рівня використання генів, відповідальних за синтез ауксину

Але, якщо кран з однією речовиною закривається, то другий кран гормонального душу перемикається в щедрий режим. Рослина продукує більше абсцизової кислоти, яка допомагає рослинам реагувати на стрес.
Як виявилось, старі дерева фотосинтезують з такою ж ефективністю, як і молоді дерева, і утворюють таке саме ж життєздатне насіння.

Параметри, які вказують на активність процесів фотосинтезу з віком не падають.

Мало того, старі дерева гінкго демонструють високу активність генів, які відповідальні за захист від хвороб. Вони не спочивають на лаврах, повісивши біохімічні цикли на цвях, а продукують антиоксиданти на тому ж рівні, як і їх більш молоді колеги.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.

Proc. Natl Acad. Sci. USA (2020)

До речі, уже на лютий ми готуємо нову лекцію для Вас “Ботанічні підсумки 2019 року”, де поговоримо про інші неймовірні відкриття у галузі науки про рослини. Відвідали б таку? Реєстрація вже доступна: https://www.facebook.com/events/466890113987152/