Розгадано походження мармурових раків

Ще одна перемога молекулярних біологів! Геном мармурових раків розкрив свої таємниці під натиском апаратів для секвенування. Й схоже, що тепер ми знаємо секрет успішності цих дестяногих тварин!

Мармурові раки (Procambarus virginalis)  – дуже дивні істоти! Їх раніше ніхто не бачив у природі, допоки в кінці буремних 90-их років вони з’явилися, мов би нізвідки, у акваріумі на території Німеччини.  Оскільки Луї Пастер самозародження прирівняв до теорії несилової взаємодії ще в сиву давнину, то справа набувала загадкового характеру.

Procambarus fallax forma virginalis.jpg
Мармуровий краб мріє про подорож на Мадагаскар. Джерело: Zfaulkes

Нелегальні мігранти

Мармуровим ракам давно не раді у Європейському Союзі та в частині Сполучених Штатів Америки. Всюди, куди ступають членисті кінцівки цих тварин – наступає екологічне лихо. Наукова спільнота з тривогою спостерігає за  вторгненням цього виду на Мадагаскар. Ні герої однойменного мультфільму, ні спеціалісти по інвазієм не можуть дати раду цьому явищу, і, як мінімум, сімом місцевим видам тварин у найближчому майбутньому загрожує невблаганнее зникнення.

“Це просто шалені ракоподібні. Вони множаться як правки у рецензованому журналі! Боюсь, що це тривожний дзвіночок для ендемічних мадагаскарських видів,”

– можливо, саме так і сказав Френк Ліко, молекулярний біолог в Німецькому центрі дослідження раку в Гейдельберзі, який керував дослідженням . Яка іронія, Френку! Судячи з назви твоєї науково-дослідної установи, ти трішки не той рак досліджуєш!

Гібридний геном

Звідки такі переваги у маленької, нікому раніше невідомої тварини? Ну, по-перше, вони триплоїди! Тобто кожна хромосама має ще дві подружки, тоді ж як у такого чудового організму як шановний читач цієї статті – подружка лише одна (ми про хромосоми, якщо що!).

Команджа Ліко  розшифрувала геном одного піддослідного мармурового рака. І всі факти вказують на те, що цю супер-ефективну інвазивну тварину породив Procambarus fallax, інший вид раків, який є мешканцем водойм Флориди. Скоріш за все до створення мармурових раків причетна випадкова подія. Не така випадкова як вибір Вашої теми для досліджень.

Вчені вважають, що якась статева клітина подвоїла свій геном. Можливо, через коливання температури чи сотню інших причин. Але результатом запліднення за її участі став мармуровий рак. Новий, триплоїдний, небезпечний. Його особини розмножуються незайманим заплідненням або партеногенезом. І часу на самців витрачати не треба!

Екологічні терористи

2007 рік – це не тільки рік, коли Гурбангули Бердимухамедов став 2-м президентом Туркменістану. У цей рік вперше мармуровий рак був виявлений на Мадагаскарі.

Джулія Джонс, вчена з Університету Бангора, Великобританія, з того часу невпинно за ними стежить. І не лише за ними, а й за місцевими жителями. Дослідниця описує випадок, коли зустріла в автобусі чоловіка з величезним пакетом живих раків. Він мав твердий намір викинути їх у найближчу водойму, щоб утворити нову продуктивну популяцію. Й, очевидно, це поширена практика. Мармурові раки дешевий та популярний продукт. Й саме тому голос науковців не чути за жуванням страв з цього делікатесу.

Nature Ecol. Evol. (2018), doi:10.1038/s41559-018-0467-9