Рослини вміють чхати під час хвороби

Коли люди хворіють застудою, то мимоволі перетворюються на біологічну зброю масового ураження. Підступні хакери-вірусі переписують програмний ДНК-код клітин й використовують потужності наших ні в чому не винних клітин для своїх потреб. Аппчхи! Й повітрям рознеслися тисячі нових часточок збудника захворювання в пошуках нових сприятливих організмів.

Пов’язане зображення
Вірус використовує нас для пересування. Добре, що ми не одні такі маріонетки. Фото: politeka

Рослини, і ви теж?

Ми не поодинокі в такій маріонетковій поведінці. Навіть рослини можуть чхати. До цього їх також примушують їхні особисті патогени,які змушують вивільняти на поверхню крапельки інфікованої води.

Науковці давно запідозрили вітри та бризки дощової води у перевезенні бактерій та інших збудників захворювань з листка А в листок Б. У пошуках інших засобів пересування паразитичної мікроскопічної братії Джонатан Борейко з Virginia Tech у США та його колеги знімали на камеру маленькі крапельки води на поверхні листочків пшениці м’якої (Triticum aestivum), які є досить таки водовідштовхуючими органами. Коли окремі крапельки зливалися їхній поверхневий натяг конвертувався у кінетичну енергію, яка й катапультувала краплю на гігантську відстань до 5мм. Погляньте самі на відео!

https://www.facebook.com/NationalMuseumofNaturalHistoryKyiv/videos/853441061696347/

Космічна програма спор грибів

Дослідники виявили, що те, що виглядає, як маленький стрибок для крапельки води може бути гігантським кроком для спор Puccinia triticina, гриба, який викликає небезпечне іржасте захворювання.

Результат пошуку зображень за запитом "Puccinia triticina"
Іржасте захворювання, яке викликає Puccinia triticina. Джерело Bayer

За одну годину близько 100 спор можуть бути запущені з листка такими водними лоу-костерами.

Як і грибним спорам бажаємо Вам також цікавих мандрівок цього літа!

https://doi.org/10.6084/m9.figshare.c.4526375.v2