Рослина змушує насіння обертатися зі швидкістю центрифуги

Деяким рослинам не вистачає дещиці для виведення своїх насінин на орбіту. Наприклад, довгі роки тренувань дозволяють Ruellia ciliatiflora запускати насіння зі швидкістю 15 метрів у секунду.  Подібна вправність допомогла б Вам сьогодні вчасно дістатись на роботу, але це не найвражаюче, що може робити рослина.

Космічна програма рослин

Ruellia ciliatiflora, або як її ще називають Волосистоквіткова Дика Петунія (Acanthaceae) – це багаторічна рослина, яка зростає на теренах Південної Америки та ​​у південно-східній частині США.  Зрілі плоди мають приблизно 20 дископодібних насінин. Плід “вибухає” при контакті з водою.

Рослина, її плоди та насіння. Джерело: J. R. Soc. Interface (2018)

Зовсім нещодавно фізики з’ясували, що насіння ще й обертається довкола своєї осі з шаленою швидкістю –  до 100000 обертів в хвилину. Не всі дрилі стоматологів так вміють.  Й точно про такі скілзи можуть лише мріяти інші природні об’єкти.

Зніміть це негайно!

Дуайт Уітакер в коледжі Помома в штаті Клермонт, штат Каліфорнія, та його команда використовували високошвидкісні камери для зйомки насіння, що виривається з плодів Ruellia ciliatiflora. Дослідники зауважили, що кожна дископодібна насінина обертається вертикально, мов маленьке колесо велосипеда, а не горизонтально. Але на відміну від колеса, насіння рухається вперед, коли обертається назад.

Close-up video of fruit dehiscence and seed launch from Ruellia ciliatiflora

Це зворотне обертання стабілізує насіння і воно стрімко прямує до своєї еволюційної мети без передчасних падінь. Такі рухи також створюють аеродинамічні ефекти, які запускають насіння на відстань 7 метрів.

J. R. Soc. Interface (2018)