Перерозподіл органіки в екосистемах: чому мурахи такі важливі?

Спробуймо перенестись у світ мурах. Ви відразу стаєте неймовірно маленькими, але спритними, оскільки 6 лапок дають змогу розвивати високу швидкість. Зорове сприйняття змінюється – адже тепер увесь світ відображається у множині фасеткових очей. Ви вкриті потужним хітиновим панцирем, а спілкуватися можете чарівною мовою хімічних запахів. 

Не зважаючи на те, що Ви – маленька комаха, разом зі своїми родичами Ви вершите дійсно великі речі. Мурахи поєднують між собою різні трофічні рівні гігантських екосистем, плетуть мереживо зв’язків між окремими їх компонентами.

Мурашині клопоти

Луїза Ештон в Природничому музеї Лондона та її команда вперше кількісно визначили, скільки фактично робляють мурашки для очищення підстилки у тропічних лісах в Сабах, що в спекотно-вологій Малайзії. Виявляється, що у збалансованих екосистемах мурахи перерозоподіляють 52% органічних решток, залишивши решту для інших комах та малих хребетних.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.
“У чому секрет нашого успіху? Ми просто хочемо побудувати високотехнологічне супільство.”. Джерело: ННПМ

Без мурашки – ти комашка

Коли ж, екосистема втрачала інших видів тварин, мурахи тягнули лямку самі й брали на себе 61% і більше продовольчих ресурсів. Інші безхребетні істоти не демонстрували такого робочого ентузіазму. Автори стверджують, що їхні дані показують важливість запобігання знищенню мурах в районах, яким загрожує діяльність людини. Й ми з ними абсолютно погоджуємося.
.J Anim Ecol. 2017