Павуки з’їдають за рік 800 мільйон тонн їжі. Чи загрожує це людині?

Організація Об’єднаних Націй оцінює поточне населення планети Земля на рівні близько 7,5 мільярдів. Здається, це велика кількість. Але павуків – значно більше. До речі, якщо Ви страждаєте на арахнофобію, то не читайте цю статтю за жодних умов. Але тоді Ви не дізнаєтесь про публікацію в The Science of Nature.

 

Результат пошуку зображень за запитом "bagheera kiplingi"
Танці з павуками. Джерело: Imgur

Як багато павуків довкола?

Дослідження мало на меті встановити, як багато здобичі щорічно ловлять павуки. Роботу виконали Мартін Ніффлер із Базельського університету у Швейцарії та Клаус Біркгофер з Шведського університету Лунда. Дослідження проводилися в обох країнах – це місця, у яких багато павуків. Так як і в будь-якому лісі, і арктичній тундрі, і вашому домі… Де б Ви не читали сторінку Довколаботаніки – за кілька метрів від Вас знаходиться павук. Оскільки у нього 8 очей, то цілком ймовірно, що він дивиться на Вас. Вчені провели дослідження, врахували 65 попередніх публікацій, щоб підрахувати біомасу павуків у семи конкретних середовищах проживання, починаючи від трав’янистих угруповань до пустель, лісів та тундр. Вони об’єднали дані і отримали цифру в 25 мільйонів тонн павуків по всьому світу.

Результат пошуку зображень за запитом "nephila"
Павук Nephila pilipes теж дивиться просто на Вас. Джерело: Balades

Павуки-ненажери

Далі дослідники розрахували скільки необхідно впіймати здобичі світовій популяції павуків – і отримали значення 700 мільйонів тонн. Потім вони знизили цю цифру до 460 мільйонів тонн, зробивши поправку на те, що павуки уникають полювання третину свого життя. Науковці зробили паралельний підрахунок, який базувався на даних по наповненості здобиччю павутин у різних країнах та типах біомів нашої планети. Отримане значення в діапазоні від 400 до 800 мільйонів тонн цілком відповідає першій оцінці. А це означає страшну для нас річ. Все людство важить 300 мільйонів тонн. Тобто, якщо павуки з’їдять всіх людей – вони все одно лишаться голодними. Але насправді ми не входимо до раціону павуків, вони надають перевагу комахам. Хвилюватися не має причин і наші світи здатні до мирного співіснування.

Результат пошуку зображень за запитом "deinopis"
Павук Deinopis ніби питає: Скільк-скільки Ви важите? Джерело: Alex Hyde

Більш того, це дослідження вказує на те, яку велику роль відіграють у глобальній екосистемі, на скільки тонким є баланс, який вони утримують своїми чудовими павутинами. Тому коли зустрінете павука – не заважайте йому займатися своєю роботою, адже 460 мільйонів тонн здобичі самі себе не спіймають.
Sci Nat (2017) 104: 30