Парк ссавців юрського періоду: темна ніч каєнтатерія

Нам знову потрібна машина часу! Вдягайтесь по погоді, адже ми рушаємо в самісінький морок темної ночі юрського періоду 185 мільйонів років тому.

Саме тут ми можемо поспостерігати за каєнтатерієм (Kayentatherium wellesi), який повертається до лігва, де на нього чекають малюки.

Результат пошуку зображень за запитом "Kayentatherium wellesi"
Каєнтатерій у режимі художньою реконструкції. Джерело: TDA

Ніч темна та повна жахіть

Важкі краплі дощу пробивають намет із листя, з десяток молодих тваринок в сховку мокрі та занепокоєні.

Дорослий каєнтатерій розміром з невелику кішку і його запросто можна сплутати з ссавцем, але великі щелепи, будова зубів та відсутність вушних раковин видають у ньому цинодонта. Саме з цієї групи згодом постануть ссавці, тому передавайте привіт родичу!

У Вас на це мало часу, бо ми потрапили в самісінький епіцентр трагічного моменту. Під тиском води лігво цинодонтів руйнується й малята разом з дорослою особиною занурюються у липкий бруд. Багнюка сховає рештки цих тварин аж до літа 2000 року.

І ці жахи – це ми

Тімоті Роу з Техаського університету в Остіні розшукає їх у відкладеннях формації Каєнта на півночі Арізони.

Ця перша зустріч із викопними рештками не дуже то й вразила палеонтологів. Вони взяли великі блоки породи та відправили їх до кращих часів у лабораторію. Лише через дев’ять років фахівці помітили у зразку крихітні зуби та щелепи довжиною всього 1 сантиметр.

Результат пошуку зображень за запитом "Kayentatherium wellesi"
Череп дорослого каєнтатерія. Джерело: CalPhotos

Після цього науковці перестали гатити по породі зубилом, а вирішили спочатку перевірити розташування кісточок у зразку за допомогою неруйнівного обстеження. Єва Гофман та Тімоті Роу скористалися сканером з мікрокомп’ютерною томографією (microCT), який використовує рентген для створення 3D-зображень.

Так були нарешті знайдені перші рештки дитинчат предків ссавців з юрського періоду. Ці 38 окремих кісточок стали одними з найбільш значущих відкриттів, пов’язаних із походженням ссавців, зробленими за останнє десятиліття.

Ключ до класу ссавців

Каєнтатерій – істота, яка дає вирішальне розуміння того, які риси визначають клас ссавців, а які належали їхнім попередникам.

Скелет каєнтатерія добряче схожий на скелет ссавців. Проте науковці запідозрили, що розмножувалась ця тварина в стилі рептилій. Тобто – велика кількість нащадків з малим розміром мозку – і справі кінець.

Ссавці ж інвестують у невелику кількість малят, які довго ходять під абстрактною спідницею мами, доки мозок та всі системи органів не досягнуть нормального рівня розвитку.

Те, що в юних каєнтатерієв були добре сформовані кістки та зуби свідчить про те, що вони не були домашніми ссавцями, у яких молоко на грубах не обсохло (що взагалі-то характерна ознака таксону, без образ), а цілком здатними попіклуватися про себе вуличними гангстерами юрського періоду.

Ми дізнаємось про витоки та становлення ссавців все більше. Хоча важливі знахідки з’являються у всьому світі, найбільша кількість ключових відкриттів відбувається на території Китаю. І думка про те, що ссавці епохи динозаврів були маленькими, непримітними комахоїдами, що живуть в тіні гігантських рептилій, розсіюється, як смог у Києві після похолодання.

Нововідкриті скам’янілості показали, що ранні ссавці були екологічно різноманітною групою. Вони шукали себе, експериментували в плаванні, плаванні, ритті нір та дряпанні по деревах. Ці знахідки також починають давати відповідь на еволюційне походження багатьох ключових рис ссавців – таких, як лактація, великий мозок і чудово розвинуті сенсорні відчуття.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.

Лавина відкриттів змітає старі уявлення, але ряд еволюційних біологів просять не втрачати голову на такому небезпечному гірськолижному курорті та не визнавати все, що трішки схоже на ссавця ссавцем.

Але з кожним роком методи вивчення викопних решток стають все точнішими та детальнішими, тому не має сумнівів, що згодом ми таки розберемось у власному родоводі.

Nature 574, 468-472 (2019)

Якщо Ви представники класу ссавців, то Ви можете підтримати Довколаботаніку тут: (5168 7573 9483 8249 О. Коваленко), або ж на Патреоні тут: www.patreon.com/dovkolabotanika. А ще можна поглянути останній випуск Ботаніка в кедах – він теж про викопних ссавців:
https://www.youtube.com/watch?v=t8b6fGX2QPI&t=65s