Парк ссавців юрського періоду-2. Підкорювачі повітря

За вікном 1824 рік. У аудиторії славетного Лондонського геологічного товариства натураліст Вільям Бакленд представляє свою знахідку.

Наукова спільнота з захватом слухає результати дослідження решток першого з відомих динозаврів – мегалозавра. Власне, про улюбленців малюків віком від 4 до 104 років в той час взагалі нічого не було відомо та й до появи слова «динозавр» потрібно було чекати ще 18-ліття, але здоровецький ящер – це й в геологічному товаристві здоровецький ящер.

Ілюстрація зі статті Бакленда про мегалозавра

Він так захопив уяву поважної компанії, що розповіді Вільяма Бакленда про знайдені в тих же відкладах кістки ссавців вони пропустили повз вуха. Подумаєш, ці любителі молока мають дуже давні корені! Наукоці на засіданні певно легко могли б процитувати кожного з перших зустрічних дошкільнят у природничому музеї: «А коли вже будуть динозаври?»

У тіні слави динозаврів

За наступні 150 років колекція кісток давніх ссавців мляво поповнювалася. Існування цього класу в юрський та крейдяний періоди почало обростати легендами та бородатими анекдотами.

Але в 1997 році стався невеличкий прорив. Дослідники описали першого справді давнього ссавця з багатих на викопні рештки відкладів Ляонін на північному сході Китаю. Немов гаряча вода в холодні труби київських квартир ринули нові знахідки. Понад 50 майже повних скелетів ссавців виринули з небуття – усі невимовно гарні та загадкові, як і квест «20+1 таємниця природничого», який ти можеш запитати при вході до природничого музею.

Місцеві жителі, які знаходили кістки ссавців почали торгувати ними, як кістками динозаврів. Але останні все одно тягнули на себе гумову ковдру уваги палеонтологів та любителів викопних тварин.

Більшість скам’янілостей ссавців на території Китаю, мов на замовлення виготовлялися, дбайливим похованням тварин у вулканічний попіл. Типові викопні рештки ссавців епохи мезозою (252 мільйони – 66 мільйонів років тому) – це куці фрагменти зубів та щелеп, тоді ж як екземпляри made in China часто представлені цілими скелетами, з залишками хутра, шкіри та внутрішніми органами.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.

Це спровокувало переворот, ні, справжню революцію у палеонтологічних реконструкціях. Розбито кайдани стереотипів, які зображали ссавців епохи динозаврів як одвічних лузерів, сіреньких ні на що не здатних мишок, які у сподіванні кращої долі чекають на доставку 10-кілометрового метеорита.

Ссавці вперше з’явилися щонайменше 178 мільйонів років тому. Вони співіснували з динозаврами, аж доки більшість з них, за винятком птахів, не вимерли 66 мільйонів років тому. Але ссавці не були статистами в еволюційній грі. Вони й до знищення добрячої частини світу глобальним катаклізмом мали значні успіхи в освоєнні буремного довкілля.

Ссавці на льотних курсах

Ну, по-перше, ще до виникнення соколів ссавці гадали думку про те, як би освоїти повітряний простір. У 2006 році команда К. Менґ повідомила про першого ссавця Volaticotherium, який ще 164 мільйони років тому відростив собі перетинки з вкритої шерстю шкіри. Цей винахід по цей день використовують білки-летяги і щось не роблять жодних відрахувань за використання цього патенту, посилаючись на коеволюцію.

У 2017 році науковий колектив під керівництвом З. Луо відкрив світу два роди давніх ссавців Vilevolodon та Maiopatagaium, які проживали приблизно в той же час. Ці тварини борсалися на гілках поряд з першими літаючими динозаврами, які теж хотіли дістатися харчових ресурсів, які були недоступними без використання льотних технологій.

The fossil of gliding mammaliaform Maiopatagium furculiferum
Рештки Maiopatagium furculiferum – літуна юрського періоду. Джерело:

(Nature, 2019)

Якщо хочеш дізнатися більше про те, як проводили свій вільний час ссавці- сучасники динозаврів, то підтримай цю публікацію вподобанням, поширенням та коментарем.

Якщо не знаєте кому дарувати подарунки – у нас є одна ідея. Ви можете підтримати Довколаботаніку тут: (5168 7573 9483 8249 О. Коваленко), або ж на Патреоні: www.patreon.com/dovkolabotanika.