Описано дводишну рибу, яка мешкала 365 мільйонів років тому – Isityumzi mlomomde

Дводишні (Dipnoi) – клада риб, які походять з Раннього Девону та має поаажний вік більше ніж 410 мільйонів років тому). Загалом, у девонському періоді вони були як риби у воді, бо тоді ж був піком їхнього видового різноманіття. Тоді цієї дводишної братії було відомо близько 100 видів.

Віддалені від екватора

Більшість з дводишних того часу походять з зони тропіків, але в лагерштатті (місці з виключною збереженостю хразків) Waterloo Farm збереглися унікальні зразки фауни на широті 70°.

Викопні рештки, за якими був описаний новий вид. Джерело: PeerJ

І саме з цієї місцини Роберт Гесс та Еліс Клемент описали новий вид риб. Зразки зібрав перший автор ще в 1999 році під час дорожніх робіт, які проводились крізь породи сланців у Південній Африці. Додаткові викопні рештки були здобуті у 2017 році.

Еліс Клемент тримає в руках щось ніяк не пов’язане з новим видом. Джерело: PeerJ

Isityumzi mlomomde

Науковці описали не лише новий вид, а й рід – Isityumzi mlomomde. На мові isiXhosa слово Isityumzi позначає пристрій для розбивання, mlomomde – довгоротий.

Точна довжина Isityumzi mlomomde невідома, але це не була дуже велика риба, судячи з відомих кісток.

Художнє зображення новоописаного виду. Джерело: PeerJ

Цей представник дводишних є першим видом, описаним з таких віддалених від екватора широт. Найближчі рештки родичів Isityumzi mlomomde знадені за 10 000 км – в Марокко.

Мешкав він на нашій планеті 365 мільйонів років тому. Істота мала жити в умовах тривалої зимової темряви, що не характерно для сучасних дводишних риб. Але судячи з супутніх решток тут існувала багата процвітаюча екосистема. Наявність у тих же відкладах багатьох скам’янілостей давньої риби Groenlandaspis riniensis вказує на те, що це був очевидно серйозний обмежуючим фактором для різноманіття дводишних – говорять автори. Складно конкурувати з істотою завдовжки в 1 м!

На зображенні спробуйте знайти Isityumzi mlomomde (внизу справа) та раннього тетрапода Unzantsia. Робота: Maggie Newman


Robert W. Gess and Alice M. Clement. 2019. A High Latitude Devonian Lungfish, from the Famennian of South Africa. PeerJ. 7:e8073. DOI: 10.7717/peerj.8073

Ти можеш допомогти Довколаботаніці, якщо в тебе раптом є така божевільна ідея.
1. Поширюй її контент так, наче завтра заборонять репости
2. Ставай на слизький шлях її патрона та мецената 5168 7573 9483 8249 О. Коваленко), або ж на Патреоні: www.patreon.com/dovkolabotanika
2 3/4. Проглянь та прокоментуй свіже відео на нашому каналі https://youtu.be/F2aLFkx57oc
3. Підписуйся на нашу альма-матер Довколаботаніку -сумні меми, веселі наукові новини і всіляке таке https://www.facebook.com/dovkolabotanika/
4. Читай сторінку автора цього всього хуліганства –https://www.facebook.com/olexii.kovalenko
5. Наш суворий ботанічний філіал Ботанік в кедах – https://www.facebook.com/botanikukedax/
6. Підписуйся на телеграм t.me/dovkolabotanika