Новий вид орхідеї був знайдений на “чорному” ринку

Орхідеї, або ж зозулинці, із роду Paphiopedilum є затятими любителями вапняків. Лише кілька видів можуть зростати на деревах, тобто бути епіфітами, решта ж віддають перевагу кам’янистим наземним субстратам. І саме такі умови вдосталь представлені у тропіках Лаосу. Карстові ландшафти цієї країни займають значні площі і є погано вивченими.

Результат пошуку зображень за запитом "Paphiopedilum papilio-laoticus"
Знахідка з “чорного” ринку Лаосу. Джерело: Kew

Контрабандна орхідея

На жаль, досліджувати їх значно легше контрабандистам та винищувачам рослин, ніж вченим, оскільки вони володіють набагато кращим фінансуванням.

Так сталося й з орхідеєю, яку відкрили як новий для науки вид лише минулого року – у 2018 році. Її знайшли уже на «чорному ринку» рослин, а не в дикій природі. І якщо родова назва Paphiopedilum означає «черевичок з Пафосу» (на честь однойменного міста на Кіпрі), то видова papilio-laoticus увіковічнює метеликів (квітка нагадує саме таких комах) та Лаос (країну, в якій зростає ця рослина).

 Пов’язане зображення
Квіти нової орхідеї видались авторам виду схожими на метелика

Таємна рослина

Але першовідкривачі настільки побоюються знищення нового виду, що спеціально не повідомили жодної інформації про точні місця зростання та екологію виду. Вони закликають колекціонерів утриматися від купівлі Paphiopedilum papilio-laoticus, адже кожна рослина в дикій природі критично важлива.

Пов’язане зображення
Вид терміново вводиться в культуру, щоб попередити знищення. Джерело: Kew

Насіннєвий матеріал орхідеї був переданий компаніям, що спеціалізуються на вирощуванні таких примхливих рослин й невдовзі широка доступність легально вирощених екземплярів має відвести загрозу від цього маловідомого та рідкісного виду.

OrchideenJournal (Internet) 6(4): 3–5 (2018)

А про те, чому види зникають ми розповімо на нашій лекції “Вимирання видів” уже в найближчі вихідні https://www.facebook.com/events/370778523710519/.