Новий вид описали з колекції заспиртованих орхідей данського посла

Перший посол Данії в Таїланді Гуннар Сейденфаден наголошував на необхідності створення колекції живих орхідей ще в середині 50-х (Friis 2002, Pedersen et al. 2009, 2018, Rasmussen 2010).

Він разом з Темом Смітінандом з Королівського лісового департаменту в Бангкоку здійснив серію експедицій по всьому Таїланду і поступово створив найбільшу в світі колекцію тайських орхідей.

photos.geni.com/p10/1918/965/53444838068bfd88/G...
Гуннар Сейденфаден даремно часу на державних посадах не витрачав. Джерело: geni.com

Жива та заспритована колекції

Спочатку жива колекція зберігалася на території посольства, але близько 1959 року її перевезли до Ботанічного саду Копенгагенського університету, де вона продовжувала постійно зростати аж до останньої експедиції Сейденфадена в 1983 році (Pedersen et al. 2018). Після цього до колекції все одно надходили нові зразки – в основному від його знайомих з Таїланду.

Сейденфаден чекав поки орхідеї заквітнуть, а потім створював ще й «спиртову колекцію» – зберігаючи зразки у 70 % етанолі. На момент його смерті в 2001 році це зібрання складало понад 11 000 флаконів і було передано з маєтку Сейденфадена до Гербарію С (нині частина природничого музею Данії).

Ця колекція представляє важливий ресурс для таксономічних та флористичних досліджень тропічних азійських орхідей загалом та для досліджень тайських орхідей зокрема (Pedersen et al. 2009).

Наразі відбувається повна ревізія флори тайських орхідей в рамках проекту «Флора Таїланду»; два з шести запланованих томів уже опубліковані (Pedersen et al. 2011, 2014), і три наступні вже знаходяться на стадії розробки.

П’ятий том (Phueakkhlai et al.) буде містити винятково інформацію про 170 видів роду Dendrobium Swartz (1799: 82).

Якраз переглядаючи матеріал по цьому роду з колекції Сейденфадена Орпорн Фуехлай натрапив на шість заспиртованих зразків, які явно належали до одного і того ж виду, але не відповідали жодному раніше описаному дендробіуму.

Новий вид

Видно, що Сейденфаден був здивований цими зразками, оскільки на етикетках можна спостерігати три найменування різних видів (часто ці підписи супроводжуються знаками запитання або приписами, такими як “ймовірно”): D. fimbriatum Hooker, D. gibsonii Paxton (1838: 169) та D. chryseum Rolfe (1888: 233).

Dendrobium perplexum – рослина, яка так зюентежила колектора. Джерело: Phytotaxa

Але, як виявилось, до жодного з цих видів віднести зразки неможливим і їх було вирішено описати в ранзі нового виду.

Тепер це Dendrobium perplexum – дендробій бентежний, який отримав свою назву через те, що він досить таки спантеличував колектора цих зразків.

Насправді про цей вид і тепер мало, що відомо. Навіть кореневої системи цього виду автори статті не бачили. Ні життєва форма, ні оселище, ні висоти, на яких був зібраний зразок – у статті не вказані. Зазначається, що в умовах Таїланду вид квітне в квітні, а в умовах данських теплиць – від квітня до червня.

Знову цей Dendrobium perplexum . Джерело: Phytotaxa

Відомі дві точки зростання новоописаного виду на Північному-Сході Таїланду.

Поширення нового виду на карті Таїланда. Джерело: Phytotaxa

Вони досить близькі до кордону з Лаосом, тому, ймовірно, цей вид можна буде знайти і в цій країні.

Orporn Phueakkhlai, Somran Suddee, Trevor R. Hodkinson, Sarawood Sungkaew and Henrik Æ. Pedersen. 2019. A New Species of Dendrobium (Orchidaceae: Epidendroideae: Malaxideae) described from previously Perplexing Specimens of the Seidenfaden Collection. Phytotaxa. 419(2); 197–202. DOI: 10.11646/phytotaxa.419.2.6

и можеш допомогти Довколаботаніці, якщо в тебе раптом є така божевільна ідея.
1. Поширюй її контент так, наче завтра заборонять репости
2. Подивись та прокоментуй свіже відео на її каналі https://www.youtube.com/watch?v=h2EnlmtSKyk&t=232s
3. Ставай на слизький шлях її патрона та мецената 5168 7573 9483 8249 О. Коваленко), або ж на Патреоні: www.patreon.com/dovkolabotanika
4. Підписуйся на телеграм t.me/dovkolabotanika