Новий вид грибів відкрили просто в Твіттері

Науковці попри все працюють і на карантині, тому сьогоднішня наша історія про відкриття нового виду, яке було зроблено не в тропічному лісі чи в морських глибинах, а просто в соціальній мережі – для такої експедиції навіть не треба знімати домашні капці.

Багатоніжка з бонусом

Ана Софія Реболейра – наша колега з Данського природничого музею в Копенгагені – гортала стрічку Твіттера півтори року тому. Науковці в ній часто хизуються фотографіями своїх досліджень, і якщо Ви на них підписані, то зустріти там світлину багатоніжки легше, ніж фото приготованої спаржі в Фейсбуці цього травня.

Ana Sofia Reboleira | Facebook
Не всі нові види Ана Софія відкриває в Твіттерію Джерело: NG

Дослідниця розглядала фото членистоногої істоти та раптом помітила на ній сидить інший організм. Те, що нам би видалось тінню чи артефактом зображення для пані Лаборейли виглядало чітко як об’єкт її досліджень – як гриб з порядку Laboulbeniales.

Оригінальне фото. Червоні кола на ньому вказують якраз на ті місця, які за цікавили вчену. Джерело: Дерек Генен

Пошук гриба

Ана Софія досліджує екосистеми печер, у яких ці гриби почувають себе, як риби у воді. За свою наукову кар’єру вона описала з-поміж Laboulbeniales кілька десятків нових видів та навіть два роди. І тепер настав часу нового відкриття.

Фотографія Дерека Генена, яка потрапила на очі вченій, належала до виду Cambala annulata, який попри свою назву не має жодного відношення до відомої риби. Ця багатоніжка топтала ряст, а точніше гірські породи печер штату Огайо в США. І от, що цікаво, раніше гриби Laboulbeniales на багатоніжках з Північної Америки, було невідомі від слова взагалі.

Ана Софія прожогом кинулася до музейних фондів, у яких таки були зразки Cambala annulata з Америки – і, наче реп’яхи, на них справді сиділи гриби з порядку Laboulbeniales.

Вчена згодом відвідала Паризький природничий музей у Франції, де на тих же багатоніжках Нового Світу, наче курки на сідалі, сиділи ті ж гриби-паразити (хоч стосовно живлення – це й не точно). Ретельні мікроскопічні дослідження підтвердили здогадку – це новий для науки вид.

Troglomyces twitteri на мікроскопічному марші. Джерело: Ана Софія Реболейра

Його назвали Troglomyces twitteri, адже це напевно перша істота, яка була відкрита в Твіттері

Представників порядку Laboulbeniales часто в повсякденних розмовах кличуть лабулями. Ці милі мініатюрні організми належать до сумчастих або ж аскових грибів, представниками яких є наприклад такі супер-зірки як зморшки.

От тільки лабулі ростуть не на грунті – їхні смаки специфічні й обирають вони собі помешкання у житлових комплексах жуків, двокрилих, багатоніжок та кліщаів. Один гриб взагалі не придумав нічого кращого як осідлати павуків-косариків – безперечно Ви бачили таких раз по раз у далеких кутках квартири.(не обов’язково своєї, тому не сприймайте це на свій рахунок).

Але насправді причина такої любові до членистоногих нерозкрита. Логічно припусти, що лабулі – підступні паразити, які смокчуть з бідних тварин всі соки, але для такого нахлібництва у цих грибів немає пристосувань – гаусторіїв, які могли б пробити хітиновий екзоскелет та дістатися до м’яких тканин.

На багатоніжках лабулі розташовуються переважно на геніталіях. У таких інтимних місцях жити дуже зручно, якщо Ви гриб і Ваша мета потрапити на іншу багатоніжку. Але якщо умови дозволяють, то лабулі цілком собі можуть оселитися й на інших ділянках тіла.

Ана Софія Роболейра підкреслює, що соціальні мережі важливі для обміну наукових даних та їхньої популяризації – цілком можливо, що без Твіттера Troglomyces twitteri ще б довго не був відомий науці. Важливість взаємодії науковців та люиттелів природи ще більше зросла в умовах карантину, коли польові дослідження та праця в лабораторії частково чи повністю неможливі. І тепер, якщо хтось Вас шпинятиме, що Ви забагато часу витрачаєте на читання стрічки новин у якійсь соцмережі – у Вас є залізне пояснення – Ви просто шукаєте нові види живих істот!

MycoKeys, 2020

Ти можеш допомогти Довколаботаніці, якщо в тебе раптом є така божевільна ідея.
1. Поширюй її контент так, наче завтра заборонять репости
2. Ставай на слизький шлях її патрона та мецената 5168 7573 9483 8249 О. Коваленко), або ж на Патреоні: www.patreon.com/dovkolabotanika
2 3/4. Проглянь та прокоментуй свіже відео на нашому каналі https://youtu.be/F2aLFkx57oc
3. Підписуйся на нашу альма-матер Довколаботаніку -сумні меми, веселі наукові новини і всіляке таке https://www.facebook.com/dovkolabotanika/
4. Читай сторінку автора цього всього хуліганства –https://www.facebook.com/olexii.kovalenko
5. Наш суворий ботанічний філіал Ботанік в кедах – https://www.facebook.com/botanikukedax/
6. Підписуйся на телеграм t.me/dovkolabotanika