Новий вид дерев з гігантськими листками Coccoloba gigantifolia описали з Бразилії

Вчені довго полювали за суцвіттями цієї рослини та нарешті описали новий вид, проростивши насіння.

Що ще за Coccoloba?

Що Вам відомо про рід Coccoloba? Нам, мешканцям помірних широт він малознайомий, адже його коріння заховане переважно в тропіках Нового Світу, а більшість його видів зустрічаються лише в Південній Америці (Howard 1961). До складу роду належить близько 120 видів (Maas і Westra 1988).

 У Бразилії Coccoloba почуває себе, як риба у воді. Тут налічується аж 45 його видів, які обжили вологі оселища Амазонії, а також напівпустелі та саванни.

Але Ефігенія де Мело та Карлос Ферейра додали до переліку бразильських кокалоб ще 1 харизматичного представника.

Вид трапився їм далеко не в одній місцевості, були відомі також зразки зібрані іншими дослідниками.

Відомі місцезнаходження нового виду. Джерело: Efigenia et al., 2019

Новий вид

Отже, відчиняйте своє ботанічне серце новому виду Coccoloba gigantifolia. Це дерево заввишки 10-15 м. Хоча найвидатніша риса цієї рослини – це листя завбільшки 1,5 м. Тому й не дивно, що видова назва рослина перекладається як гігантолиста.

Вражаючі листки нового виду. Джерело: Efigenia et al., 2019

Проблеми з гербарієм

Вперше вид зафіксували ще в 1982 році на річці Канума під час експедиції проекту “Projeto Flora Amazônica”. Учених відвисла щелепу від здоровецьких таких листків рослини, але через те, що квіток чи плодів на рослині не було ботаніки навіть не зібрали гербарій. Можливо, вони просто гадки не мали, як ці видатні вегетативні органи всунути у гербарний прес!

Прилистки та генеративні органи довго не потрапляли на гербарний стіл. Джерело: Efigenia et al., 2019

Через 4 роки цей вид знову зустрінуть в експедиції і вже хоча б зфотографують. Але науковці тоді також не знайшли генеративних органів і не заморочувались зі збором зразка.

У період 1989 – 1993 один з авторів статті під час експедицій розшукає 14 зразків рослини й нарешті зробить перший гербарій ще неописаного виду. У серпні 2005 року нарешті вдасться знайти насіння й проростити його.

Плоди нововідкритого виду. Джерело: Efigenia et al., 2019

Опис рослини був здійснений вже по культивованим зразкам.

Наше відео з новиною про опис Coccoloba gigantifolia

Coccoloba gigantifolia – це ендемік річки Мадейра. Поки що невідомо як часто він там трапляється, але точно відомо, що треба добряче постаратися, щоб в запалі освоєння природи регіону не знищити його. А то, дідько, соромно буде провтикати вид з листками завбільшки в цілий паркан!

Довколаботаніку можна підтримати (5168 7573 9483 8249 О. Коваленко), або ж на Патреоні: www.patreon.com/dovkolabotanika.