Нововідкрите дерево Rhaptopetalum rabiense під загрозою зникнення !

Чи знаєте, що таке Rhaptopetalum? О, ні, ви не знаєте, що таке Rhaptopetalum!

Насправді, це не дивно! Адже Rhaptopetalum Oliv. – це невеличкий рід з 12 дерев, які поширені переважно у Гвінеї (Cheek et al. 2002; Prance and Jongkind 2015).

Власне, цей рід був описаний у сиву давнину, коли ботаніка була стронг, люди були по 2,20, а дерева всі з ДСТУ. Англієць Даніель Олівер взяв та описав новий рід у 1865 році, віднісши його до родини Scytopetalaceae.

Пов’язане зображення
Титульний лист книги Деніела Олівера – татка роду Rhaptopetalum

Проте, копирсання в будові генів (Morton et al. 1997; Mori et al. 2007) свідчать про те, що цю родину слід розглядати в межах іншої, а саме Lecythidaceae. «Ну, ок!», – сказали ряд авторитетних ботаніків (Mabberley 2008; APG 2016). «Ви, що з дуба впали?», – відповіли їм інші легенди (Takhtajan 2009; Reveal 2011). А наша справа маленька – розповісти про новоописаний вид цього роду. Тим більше офіційно народився (опублікувався) він лише вчора. Славімо його!

Новий вид та де його шукати

Відкриття нового виду кувалось в надрах ділянки для моніторингу за динамікою тропічного лісу у південно-західному Габоні. На площі 25 га науковці ручками нарахували 175 830 дерев, з яких 299 були визначені, як представники роду Rhaptopetalum .

Де знайшли цей вид? Тут!

І от, коли вони спробували визначити зразки до виду, то зрозуміли, що окрім двох відомих раптопеталумів – тут ховається ще щось. Моторошно цікаве та вбивчо нове для науки. Готуйте руки для потискання, додавайте в друзі – перед нами Rhaptopetalum rabiense Kenfack & Nguema.

Який на вигляд?

Від близьких видів це дерево відрізняється опушенням молодих гілок та розмірами квітконіжки. Рослина відома з єдиного місцезростання у лісі Рабі, який і був увіковічнений у видовій назві дерева.

Раптопеталум криється в деталях

Над Rhaptopetalum rabiense мечем Дамокла висить загроза зникнення, адже єдиний відомий локалітет дерева знаходиться в зоні добування газу та нафти, тому в найближчому завтра сонце справді може не зійти над цим новим видом рослин.

PhytoKeys 128: 39-46
doi: 10.3897/phytokeys.128.34640