Найбільша у світі жаба будує гнізда

Найбільшій у світі жабі було мало одного рекорду, тому вона вирішила ще й здійснити рейдерське захоплення звання єдиної африканської амфібії, яка будує для малят гнізда. Що не зробиш заради популярності?

А вона цьому виду зовсім не завадить, до речі. Жаба-голіаф (Conraua goliath) з західноафриканською пропискою має солідний розмір – 34 см (це разом з кінцівками). Вага цього вкритого слизом гіганта перевалює за 3 кілограми.

Жаба-голіаф та де її шукати в Камеруні. Джерело: Schafer et al., 2019

Малята жаб починають своє життя як травоїдні. Причому їхнє веганське меню включає лише одну водну рослину Dicraeia warmingii (Podostemaceae). Дорослі ж жаби змінюють вподобання і переходять на павуків, черв’яків, комах, маленьких черепах та навіть молодих змій. Проте, й сама жаба є бажаними ласощами для багатьох видів змій, нільського крокодила та людини.

Мисливці на жаб. Джерело: Schafer et al., 2019

Ця безхвоста краса перебуває під загрозою зникнення, а ми навіть не знали важливої деталі її поведінки! Сором!

Байки мисливців

Марк-Олівер Редель з Інституту еволюції та біорізноманіття Лейбніца в Берліні та його колеги як стартову точку свого дослідження обрали байки мисливців. 

Піратська карта знайдених гнізд Джерело: Schafer et al., 2019


Ті на повному серйозі розповідали, що жаби-голіафи можуть піднімати камені для створення власного гнізда.
Ага, так ми Вам і повірили! Може, вони ще й ставки в каменях влаштовують?

Дослідники спакували рюкзаки та попрямували обстежувати річку Мпула поблизу Пенья, що в Камеруні.

Скепсис тане

І невдовзі їхній скепсис щодо мисливських балачок зник, наче Ваші відмовки, щоб не прийти на нашу лекцію «Вимирання видів» у день відкритих дверей у найближчу середу https://www.facebook.com/events/464783501036849/

Науковці виявили 19 гнізд, середнім діаметром 1 метр, уздовж берегів Мпули. Деякі гнізда були побудовані так-сяк. Ну, наприклад, влаштувати інкубатор у виїмках каменюк поміж річкового русла по Вашому гарна ідея! А жаби голіафи думають, що так й організують такі кам’яні басейни без підстилки, мулу та інших зручностей. А в інших фешенебельних конструкціях для малюків огорожа гнізда була бережно викладена з акуратних 2-кілограмових камінчиків.

Типи гнізд: а – кам’яні басейни, b -узбережні ставки, c – cтавки з кам’яною огорожею. Джерело: Schafer et al., 2019

В одному гнізді може знаходитись від 150 до 2700 яєць. Такі інкубатори допомагають вберігати яйця та пуголовків від стрімких потоків та хижаків. “Моє гніздо – моя фортеця” – могли б сказати малята жаб-голіафів, якби могли говорити.

Тепер зрозуміло навіщо цим створінням такі XXXXL-габарити. Боді-позитив заради архітектурних навичок!

https://doi.org/10.1080/00222933.2019.1642528