Молюсків вбивають голосні звуки

Наступного разу, коли влаштовуватимите гучну вечірку –
пам’ятайте, що шум шкодить не лише Вам та сусідами, а й іншим живим організмам. До переліку тварин, чутливих до звукових хвиль нещодавно віднесли молюсків морських гребінців.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.
Під водою слід зберігати тишу! Джерело: Rudie Kuiter/OceanwideImages

Хто шумить під водою?

Хоч під водою ніхто й не влаштовує дискотек, а риби мовчать, як риби, шум все одно проникає в Посейдонові володіння. Звукові сенсори допомагають людям обстежувати морське дно з метою пошуку корисних копалин. Ці розвідки використовують вибухи стисненого повітря для віднайдення нафтових і газових родовищ. Незважаючи на те, що ця техніка, як відомо, завдає шкоди деяким морським організмам, реальний вплив на безхребетних незрозумілий.
Джейсон Семменс в Університеті Тасманії та його колеги дослідили вплив звукових вибухів на морських молюсків (Pecten fumatus). 

Катування звуками

Гребінці виявились дуже чутливими до таких гучних речей. Вони залазили назад у свої затишні мушлі та зменшували нормальну життєдіяльність. Тварини під впливом звукових імпульсів менше пересувалися й мали вищий рівень смертності. У гемолімфі (крові з травними соками) зменшувалась кількість клітин, які переносять кисень. Вчені зафіксували також довготривалі біохімічні зміни та порушення функцій імунітету.
Proc. Natl Acad. Sci. USA (2017)