Місяць знову поманив до себе людство

Тиждень тому успішно стартувала місія «Чан’е-4». Китайський супутник та місяцехід придбали свій фірмовий ticket to the Moon та прямують до супутника нашої планети. Як і три попередні місії ця названа на честь китайської богині Місяця. І, очевидно, саме так космічні кораблі можна називати, адже так вони і попливли крізь простір – попередні запуски були вдалими.

A Long March-3B rocket blasting off in the early morning darkness carrying China's CHang'e-4 lunar probe
Світлина зі старту нової китайської місії на місяць. Джерело: Xinhua via Zuma

Але в «Чан’е-4» особлива задача. Це буде перша посадка апарата на таємничому зворотньому боку Місяця.

Нова цікавість

Нарешті, через півстоліття людство знову проявляє цікавість до супутника Землі. Деякі вчені навіть схвильовано кажуть, що настала епоха Ренесансу у дослідженні Місяця (й, цілком можливо, схрещують пальці при цьому).

Сполучені Штати та Радянський Союз здійснили значну кількість місячних місій. Але багато з них зазнали фіаско. Місяць був іміджевим питанням у щурячих перегонах двох супердержав. І в галузі освоєння космосу кожна з них хотіла навічно почепити на себе жовту майку лідера.

Суперництво завершилось місіями “Аполлона”, які таки відправили людей на Місяць в 1969 році. І з того часу ми не були далі від Землі. Людство взяло довгу паузу.

Результат пошуку зображень за запитом "первый человек на луне"
Выроломний амеркианець святкує перемогу в космічній гонці. Джерело: NASA

Радянський Союз запустив останню місію на Місяць у 1976 році. Питання бюджету та брак політичної волі в Сполучених Штатах призвели до скасування багатьох запланованих дослідницьких програм.

Вперед до Місяця!

Останні два десятки років дослідження Місяця зрушило з мертвої точки. Кілька десятків орбітальних супутників було запущено Сполученими Штатами з 1990 року. У справу втрутилися нові гравці – такі як Китай та Європа.

І нарешті посадкові апарати почали опускатися на місячну поверхню. У 2013 році «Чан’е-3» стала першою місією, яка дісталася поверхні супутника з 1970-х років. У її наступника плані ще амбітніші. Тому споглядаючи нічне небо, пам’ятайте, що десь там поміж равликів галактик, сяяння далеких зір є й частинка нашої цивілізації, яка прямує до свої цілі – кратера Краман поблизу південного полюса Місяця.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.

(Nature, 2018)

А наша ціль цього місяця – розповісти все про місяці в календарі. Немає часу на ці каламбури – прямуйте до посилання на космічну лекцію від Yura Shevela https://www.facebook.com/events/1826490287459478/