Мікроскопічні ігри 2018 – Результати

Довколаботаніка кинула виклик всім дослідникам мікроскопічного світу! Всеволод Жовтенко на правах мецената подарував нам дивовижну технологічну штуку – адаптер для Вашого вірного друга смартфона, який можна приєднати до мікроскопа чи навіть бінокуляра. Будьте технологічні та наповнюйте свої аккаунти в соцмережах дійсно цікавими фотографіями. Для участі в конкурсі опублікуйте на нашій сторінці чи надішліть нам приватним повідомленням Ваше селфі з улюбленим збільшуваним приладом (лупа 2х та телескопи не рахуються) або ж якусь авторську неймовірну світлину зі паралельного Всесвіту Вашого мікропрепарата. Переможець з найбільшою кількістю уподобань під фотографією й став  щасливим володарем адаптера. Поглянемо на наших кандидатів!

 

Кандидати

Кандидат під номером 1.

Вашій увазі пропонується суперсекретна альгологічна лабораторія Вікторія Березовська (Viktoriia Berezovska). На фото можна знайти її вірного посіпаку Гіганта. Це або тваринка, або мікроскоп.

Світлина від Довколаботаніка.

2. Кандидат №2 вступає до гри. Перед нами неймовірні слизовики на різних стадіях свого захопливого життя. Автор фото Олена Фоміна.

3. Кандидат № 3. Вікторія Березовська (Viktoriia Berezovska) демонструє дослідження Chara intermedia A.Braun. Це надзвичайно і це варто лайку.

Світлина від Довколаботаніка.

4. Кандидат №4. Вікторія Березовська (Viktoriia Berezovska) використвує таємну зброю та пропонує фото прудкої хижої рослини Utriculária vulgáris. Ви вже відчуваєте небезпеку?

Світлина від Довколаботаніка.

5. Кандидат №5. Важко встояти перед виваженими барвами знімка Dmitry Leontyev​. Плодові тіла міксоміцета Alwisia lloydiae під скануючим електронним мікроскопом – суперська візитівка зі світу слизовиків.

Світлина від Довколаботаніка.

6. Кандидат 6. Dmitry Leontyev стверджує, що на фото представлений перидій міксоміцета Tubifera dudkae. Ми ж вважаємо, що це найпереконливіші свідчення іншопланетного вторгнення на Землю. Цей вид був описаний з Гомільшанських лісів Харківщини та названий на честь легендарної Ірини Дудки. Сподіваємось Ви вже проголосували за цю світлину найстабільнішою криптовалютою – Вашим лайком.

Світлина від Довколаботаніка.

7. Кандидат 7. Ще один неймовірний знімок від Dmitry Leontyev. Цього разу ми маємо щастя спостерігати спори міксоміцета Reticularia olivacea. Й сміливо додаємо цю світлину до когорти тих речей, на які можна дивитись вічно.

Світлина від Довколаботаніка.

8. Кандидат 8. Психологи стверджують, що прості смертні бачать на цій світлині маленьку дівчинку, палеонтологи – динозавра, який вигулює на мотузочку морських їжаків, а мікологи – капіліцій міксоміцета Perichaena longipes. Дякуємо за черговий чудовий знімок Dmitry Leontyev.

Світлина від Довколаботаніка.

9. Кандидат №9. Та це ж Eugene Koliesnik зі Стенфордського університету у сонячній Каліфорнії. Безперечно потужність тамтешніх мікроскопів дозволяє побачити навіть атоми, а нам лишається лише тиснути на кнопку “подобається”.

Світлина від Довколаботаніка.

10. Кандидат 10. Своє фото Ihor Dankovych назвав так: “Який бюджет на науку – такі і інновації”. То як тобі такий винахід, Ілоне Маску? Бо ми вже ставимо світлині лайк.

Світлина від Довколаботаніка.

11. Кандидат 11. До гри вступає Tetyana Yana-t Petruk. На колажі представлено фото системи для зйомки об’єктивами від мікроскопу. Перехідник був виточений на замовлення. Об’єкти – зерно маку та колонії стрептоміцетів. Й ще дещо. Що тут ще додати? Підтримаємо фото!

Світлина від Довколаботаніка.

12. Кандидат 12. Вам може здатися, що це зірки. Ок. Тоді успіхів у визначенні сузір’їв. Ми ж наполягаємо, що тут можна розгледіти рух CD 4 лімфоцитів у колагеновому гелі за різних концентрацій. Біла зона – це місце для Вашої реклами. Обіцяємо роялті й для автора Eugene Koliesnik

Світлина від Довколаботаніка.

Кандидат 13. На ніч пропонуємо Вам таїнство виділення геніталій картопляної молі (Phthorimaea operculella). Тонка робота у справжній лабораторії – мрія кожного, але здійснилася вона у @Elena Pikash. Й це варто відзначити вподобанням світлини.

Світлина від Довколаботаніка.

Кандидат 14. Прокидаємось з зарядом енергії до нових досліджень. Власне, допоки Ви там прокрастинуєте Sviatoslav Pavlyshyn та решта аспірантів Уманського національного університету садівництва вирішують наукові задачі. Швиденько ставимо лайк та робимо як вони.

Світлина від Довколаботаніка.

Світлина від Довколаботаніка.

Кандидат 15. Тетяна Новікова мотивує Вас на нові досягнення. Нехай будуть з Вами клітини рослин!

Світлина від Довколаботаніка.

16. Кандидат 16. Перед нами “Вухо Ван Гога” – насінина повитиці одностовпчикової (Cuscuta monogyna Vahl.). Представники роду Повитиці (Cuscuta spp.) дуже люблять міцні обійми, адже вони стеблові обов’язкові паразити вищих рослин. Їх включили до першого класу всесвітнього переліку злісних карантинних бурянів (Weed Seeds Order Review, 2016), тому будьте обережні при зустрічі з ними. Вони також входять до “Переліку шкідників, хвороб рослин та бур’янів, які мають карантинне значення”, затвердженого в Україні. Зображення отримано за допомогою стереомікроскопу Axio Zoom.V16 (Карл Цейс, Німеччина). Досліджує ж цей небезпечний світ повитиць Yuliya Krasylenko.

Світлина від Довколаботаніка.

Світлина від Довколаботаніка.

Кандидат 17. А ці милі червоно-чорні знімки зображують кровоносні судини сітківки. Якщо довго в них вдивлятися, то можна… краще роздивитись деталі. Автор фото: @Abinaya Nathan.

Світлина від Довколаботаніка.

Світлина від Довколаботаніка.

Кандидат 18. Ви маєте рідкісну можливість побачити пилок фундука. Тепер Ви зможете впевнено відрізняти його від пилка ліщини Знімок зроблено у Національному дендрологічному парку “Софіївка” НАН України. Автор – @Valentyna Oksantiyuk

Світлина від Довколаботаніка.

 

Кандидат 19. Якщо Ви колись мріяли побачити губні сенсили – то сьогодні ми здійснимо Ваші мрії. Звісно не ми, а @Bogdan A Sieriebriennikov. Справжні герої знімку – нейрони із чутливими закінченнями личинки нематоди Pristionchus pacificus. І вони виглядають безсумнівно чудово!

Світлина від Довколаботаніка.

Кандидат 20. Життя кожної людини можна розділити на 2 етапи: до мікроскопа та після отримання мікроскопа. І чим швидше Ви отримаєте свій мікроскоп, тим швидше Ваше життя перетвориться в захопливе дослідження невидимого простим оком світу. Ми повністю розділяємо щастя хлопчика Шона, радіємо його подарунку до 6-го дня народження та бажаємо незабутніх відкриттів. А за світлину дякуємо Valeria Huang.

Світлина від Довколаботаніка.

Кандидат 21. Неймовірне фото! Автор Nataliya Limanska назвала його “Ну не можемо ніяк відірватися від улюбленої роботи)))”. От ми точно не можемо відірватися від кнопки “подобається”, оскільки люто плюсуємо подібній творчості.

Світлина від Довколаботаніка.

Кандидат 22. Обережно, фотографія містить ГМО! Далі залишаємо чудовий підпис Yuliya Krasylenko без змін.

Конфокальна мікрофотографія кортикальних мікротрубочок в епідермальних клітинах гіпокотилів чотириденних трансгенних рослин Arabidopsis thaliana, що експресують зелений флуоресцентний білок, сполучений з доменом зв’язування з мікротрубочками (GFP-MBD) (Marc et al., 1998; Mathur and Chua, 2000). Кортикальні мікротрубочки орієнтовані невпорядковано, оскільки рослини культивовно на середовищі Мурасіге-Скуга з додаванням фітогормонів, в той час як у клітинах рослин, вирощуваних на незбагаченому фітогормонами середовищі, кортикальні мікротрубочки мають продольну орієнтацію відносно основної вісі рослини. Зображення було отримано за допомогою лазерного скануючого конфокального мікроскопа Zeiss 710 (Carl Zeiss, Germany) у Центрі біотехнологічних та сільськогосподарських досліджень регіону Хана (м. Оломоуц, Чеська Республіка) науковим співробітником ”Інститут харчової біотехнології та геноміки НАН України” (м. Київ, Україна). Для збудження флюорофору GFP було використано аргоновий лазер з довжиною хвилі 488 нм. Сумарне зображення являє собою накладання серії оптичних зрізів (так званих Z-стеків). Масштаб мікрофотографії: 10 мкм. Ну й така краса варта не лише лайків, а й репостів.

Світлина від Довколаботаніка.
Кандидат 23. Якщо при вигляді цієї фотографії у Вас в голові заграв імперський марш – то погляньте на фото ще. Ні, це не “Зірка Смерті”, а лише рядочки клітин, що притулились один до одного, боячись уваги об’єктива мікроскопа. Автор фото – Виктор Назаренко
Світлина від Довколаботаніка.
Кандидат 24. Наступне суперове фото підписане як nervus suralis приматa. Ми можемо відповісти лише: “Deus vult!”. Хвилинка замилуванням ябучно-зеленим кольором мієліну оголошується відкритим. Майстер непрямої імунофлуоресценції – Eugene Tarasov.
Світлина від Довколаботаніка.
Кандидат 25. Хвіст Чеширського кота або ж верхівка насінини повитиці звичайної (Cuscuta europaea L.). Представники роду Повитиці (Cuscuta spp.) – стеблові обов’язкові паразити вищих рослин, занесені до першого класу всесвітнього переліку злісних карантинних бурянів (Weed Seeds Order Review, 2016) та “Переліку шкідників, хвороб рослин та бур’янів, які мають карантинне значення”, затвердженого в Україні. Зображення отримано за допомогою стереомікроскопу Axio Zoom.V16 (Карл Цейс, Німеччина).
Автор – Yuliya Krasylenko
Світлина від Довколаботаніка.
Кандидат 26. Іноді в поле зору мікроскопа потрапляють страшні речі. Здається, що це саме вони досліджують Вас з-під предметного скельця. Відчуйте себе Антоні ван Левенгуком разом з Виктор Назаренко
Світлина від Довколаботаніка.
Кандидат 27. Обережно! Концентрований пост любові до водоростей. Не дивіться на фото довше 30 с – адже незворотні зміни у організмі можуть перетворити Вас на альголога. Вікторія Березовська (Viktoriia Berezovska) розпакувала свої сховки з SEM зображеннями водоростей різних систематичних груп. Дуже важко обирати найкращих, коли всі улюблені)). Саме тому тримайте чудовий квартет:
1- представник евгленофітових водоростей (Euglenophyta) – Trachelomonas hispida var. coronata Lemmermann
2- представник динофітових водоростей (Dinophyta) – Peridiniopsis quadridens (Stein) Bourrelly
3 – представник діатомових водоростей (Bacillariophyta) – Staurosira binodis (Ehrenberg) Lange-Bertalot
4 – невідома, але надзвичайно мила циста одного з представників золотистих водоростей (Chrysophyta)
Світлина від Довколаботаніка.
Кандидат 28. Коли сіра зима вганяє у сум – на допомогу приходять неймовірні фотографії спинного мозку та спинномозкового каналу сонячного окуня Lepomis gibbosus. На додаток тримайте також шматочок гіалінового хряща, які надіслав до нас Oleh Nesterenko.
Світлина від Довколаботаніка.
Світлина від Довколаботаніка.
Світлина від Довколаботаніка.
Кандидат 29. У темній-темній кімнаті не варто шукати чорних котів, але з мікроскопічними об’єктами все інакше. Окуляр і підсвітка – світочі у суцільному мороці. Нам лишається лише насолоджуватися спогляданням світу мікроскопічних об’єктів. Автор – Виктор Назаренко
Світлина від Довколаботаніка.
Кандидат 30. Справжня класика зі світу мікроскопії. Шкірочка цибулі у своїй першозданній красі. Відносить нас у часи минулого, коли все на світі здавалось можливим, і Ви мріяли стати молодшими науковими співробітниками. Автор фото – Evgen Sanin
Світлина від Довколаботаніка.
Кандидат 31. Автор фотографії Андрій Зінченко (Andrii Zinchenko)назвав її як мережу стокових магазинів -“Скануюча ЕМ за 20 гривень”. Якщо покрити лаком нігті – буде манікюр, якщо покрити ним листок – буде наука! Ми впевнені, що саме нігті нервово гризе Ілон Маск, коли стикається з такими інноваціями.
Кандидат 32. Вишукана броньована водорость Pleurosigma angulatum var. quadratum гідно представляє мікрофітобентос естуарію Ейвон-Хіскот, околиці м. Крайстчьорч, Нова Зеландія на нашому конкурсі. Автор – Yura Malakhov.
Світлина від Довколаботаніка.
Кандидат 33. Ви можете опублікувати статтю в рейтинговому журналі, отримати науковий ступінь чи навіть бути молодшим науковим співробітником. Але яке це має значення, якщо у вас немає такого кремнеземового панциру як у Pleurosigma aestuarii з мікрофітобентосу естуарію Ейвон-Хіскот, околиці м. Крайстчьорч, Нова Зеландія. Автор – Yura Malakhov​.
Світлина від Довколаботаніка.
Кандидат 34. На фото чудовисько? Іншопланетянин?
Таємничий підземний житель? Ні, перед Вами голова лялечка жука. Перед Вами поважний татко (самець) з латинською назвою Zophobas morio Fabricius – жук родини Чернотілки (Tenebrionidae, Coleoptera).
Лялечка жука потемніла, із жовтого кольору стапа бурою. А це означає, що безрозсудна юність позаду – настав час перетворюватися у дорослого жука – імаго.
Личинок Зофобаса часто розводять для харчування екзотичних домашніх тварин, а в останній час навіть для елітних ресторанів Франції та Німеччини.
Мікроскоп – МБС-9.
Камера – SONY HDR-CX-240E.
АВТОР – Dr Victor Fursov (канд. біол. наук, Інститут зоології ім. І.І .Шмальгаузена Національної академії наук України, Київ).
Світлина від Довколаботаніка.
Кандидат 35. Олдскульно-психоделічна композиція від Yuliya Krasylenko​. Промені світла, миру та ботанічних відкриттів йдуть приємним бонусом.
Світлина від Довколаботаніка.
Кандидат 36. Заклинання повитиці. Тут ми спостерігаємо за таємнчими, але фізіологічним процесом проростання паразитичної рослини Cuscuta monogyna. У ролі факіра – Yuliya Krasylenko
Світлина від Довколаботаніка.
Світлина від Довколаботаніка.
Кандидат 36. Уже завтра весна! І нехай навіть – 10 градусів за Цельсієм будуть її приємним супутником, що подарує заряд бадьорості! А сон залишіть милому птаху дрімлюзі, перо якого знайшла на Карадазі Yuliya Krasylenko
Світлина від Довколаботаніка.
Світлина від Довколаботаніка.
Світлина від Довколаботаніка.
Кандидат 37. Кандидат – Павло Мазур. Ні-ні, це не прапор якоїсь країни, а справжній триптих ізольованої метафазної пластинки ооцита людини. Збільшення х300 дозволяє простежити за проведенням одного з типів ядерних переносів (spindle transfer). Для Вас дві загадки. Перша – яка кольорова гама представляє фото ортимане за допомогою поляризаційної мікроскопії? Друга – Чому Ви до цього часу не натиснули “подобається”?
Світлина від Довколаботаніка.
Кандидат 38. Хтось бачив коли-небудь ембріолога в його природному середовищі існування? Якщо Ви підписані на Доколаботаніку, то ваші шанси на таку удачу зросли до 100 %. Світлина Павла Мазура відкриває завісу таємниці й закриває “Мікросокпічні ігри 2018”.
Світлина від Довколаботаніка.
 Нагородження ж учасників буде в наступній публікації.