Мікогетеротроф Thismia kobensis: новий для науки вид та скоріш за все вимерлий

Минулий рік був щедрим на знахідки нових видів. Проте серед них є одна неймовірна рослина, яку відкрили та якій майже відразу присвоїли статус зниклого виду.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.

На фоні для кращого розуміння вигляду рослини представлений австралійський родич Thismia rodwayi, а єдине фото новоописаного виду у верхньому лівому кутку. Джерело: ННПМ

Рослини завдають удару у відповідь

Мова про мініатюрну Thismia kobensis (Burmanniaceae). З першого погляду вона нагадує рослину не більше, ніж Ваш кіт (чи собака, чи улюблений мікроб у кишково-шлунковому тракті). 

Перш за все з пантелику збиває те, що в неї навіть натяку немає на зелений колір. А якщо рослина не зелена, то вона позбавлена благородної здатності фотосинтезувати, самостійно створювати поживні вуглеводи з води та вуглекислого газу під впливом світла. 

Такі організми, як і ми вимушені бігати до абстрактного холодильника за готовими бутербродами. Власне, для рослин це найчастіше означає опанування професії паразита. 

Деякі з них, тягнуть соки із свої колег рослин, а інші ласо дивляться на гриби. Саме останніх називають мікогетеротрофами. Вони, мов би завдають удару у відповідь численним грибним захворюванням, які виснажують тіла рослин. Хоча насправді – скоріше гриб милосердно дозволяє поживитися частиною своїх припасів.

Єдине фото новідкритого виду. Джерело: Suetsugu, 2018

З якого ти роду?

Рід Thismia об’єднує близько 80 видів з мікогетеротрофною стратегією живлення. Більшість з них потрапляли до рук ботаніків лише раз, оскільки відшукати прихильників грибної дієти дуже складно. Й, очевидно, в найближчому майбутньому з терен Азії буде описано ще не одного представника з роду Thismia. Але сподіваємось, що не з такою сумною долею, як Thismia kobensis.

Єдиний відомий науці зразок цього виду був знайдений 10 липня 1992 року у місті Кобе, що в Японії http://dx.doi.org/10.11646/phytotaxa.369.2.6. Рослина була помічена у дубовому лісі. Повторні пошуки протягом 1992-1999 рр. зазнали фіаско. А завершились взагалі катастрофою – місцезростання виду було повністю знищене заради будівництва індустріального комплексу. Якщо надії на повторну знахідку й були мізерні, то тепер їх не розгледіти навіть в потужний мікроскоп.

Єдине, що нам лишається на пам’ять про Thismia kobensis – кількаміліметрова рослина у колбі зі спиртом. Мікогетеротрофи дуже залежать як від гриба, так і від асоційованих з ним дерев. Найменші порушення рівноваги в екосистемі призводять до зникнення цих вразливих крихіток. Важко оцінити скільки видів цієї самобутньої групи рослин ми втратимо, так з ними й не познайомившись.

Наша лекція про нові види рослин описаних у 2018 році: https://www.youtube.com/watch?v=aiRC-7N5Q5s&t=2004s