Масштабна перевірка доброчесності південнокорейських науковців

Південнокорейський уряд забив на сполох! Й не просто забив, а ініціював розслідування стосовно розумників, які вказують своїх дітей як співавторів наукових статей. У кінці січня наукова громадськість була шокована звітом, у якому було вказано 82 публікації, у яких горде звання співавторів носили діти чи далекі родичі, які навчалися не те, що у випускних класах, а іноді були й значно молодшими.

Масштаби співавторства

Скоріш за все більшість “квітів життя” були не вундеркіндами чи ентузіастами наукових досліджень. Наявність публікацій надавала перевагу при поданні заявки в університет. У високококурентній міжабітурієнтій боротьбі в Південній Кореї часто це має вирішальне значення!

Звіту передував місяць справжньої детективної роботи. Були вивчені списки публікацій більш ніж 70 000 штатних працівників університетів за десять років. Причиною для перевірки став єдиний випадок, про який дізналась все-пильнуюча громадськість наприкінці минулого року. “Спалився” один з найкращих в країні ВНЗ – з високим духом академізму в стінах – Сеульський національний університет імені Тараса Шевченка.

Мов справжнісінькі палеонтологи, представники південнокорейського уряду зняли культурний шар й копали значно глибше. Вони знайшли подібні приклади у 29 корейських університетах. У 39 юних співавторів тема наукової праці була пов’язана з їхніми шкільними дослідженнями, а в решти – менше, ніж зовсім ніяк.

Наукометричні бази

Поки що уряд не оголошує ні імен, ні журналів, які закрили очі на дивний склад авторів статей. Багато статей опубліковано у виданнях, що включені до Індексу наукового цитатування (SCI). Тому тепер перевірка охопить статті південнокорейців, які індексовані в базах  Web of Science та Scopus. Окрім того, плануються перехресні перевірки імен та сімейних відносин у 76 000 штатних викладачів. Розслідування триватиме до 16 березня.

Міністерство має намір направляти кожну справу до науково-етичного комітету відповідного університету, щоб підтвердити, що це є неправомірним чи законним авторством. Якщо студентські співавтори не брали участі в дослідженні, то науковці зіткнуться з можливими дисциплінарними діями, включаючи звільнення, повідомляє міністерство. Це Вам не лептонних богів вигадувати!

 

Управління гнівом

Викриття цих фактів спровокувало національний протест. У редакції “Корейського вісника” ці дії названо “справжнім шахрайством, що суттєво загрожує репутації університетів та освіти в цілому в Кореї”.

Міністерство освіти зазначило, що якщо у студентів виявляться “липові” публікації, то це аннулює їхні студентські квитки. Міністерство також планує вимагати в майбутньому, щоб будь-які співавтори, які є неповнолітіми, повідомляли про це редакції журналу.

(Nature, 2018)

doi: 10.1038/d41586-018-01512-5