Людина знищила два види китів у Середземному морі

Знахідки старовинних кісток доводять, що сірі і  північні атлантичні кити колись запливали в Середземне море – і, можливо, ставали об’єктом промислу у Римській імперії.

Результат пошуку зображень за запитом "Eschrichtius robustus"
Сірий кит – колишній житель Середземномор’я

Вічне питання

Довгий час у східній частині Північно-Атлантичного океану мешкали як сірі кити (Eschrichtius robustus), так і  північні атлантичні (Eubalaena glacialis), проте завзятість китобійців витіснила їх з регіону. Але загадкою лишалося екзистенційне питання – чи могли ці види потрапляти до Середземномор’я через Гібралтарську протоку?

Eubalaena glacialis
Південний кит, 2 шт. Джерело: NMFS

Відповідь в кістках

Щоб проаналізувати історію цих могутніх тварин, Ана Родрігес в Національному центрі наукових досліджень в Монпельє (Франція) та її колеги проаналізували білки та ДНК у фрагментах кісток, витягнутих з римських археологічних об’єктів поблизу Гібралтару. Команда визначила, що ці рештки по праву належать південним та сірими китам. Отже, середземноморський регіон був домівкою для цих двох видів ще 2000 років тому.

Не менш ніж 200 рибопереробних заводів існували на території навколо Гібралтару у часи Римської імперії. За словами авторів, такі підприємства могли так же само обробляти й м’ясо китів.
Proc. R. Soc. B (2018)