Лимони причетні до створення сицилійської мафії

Цитрусові рослини причетні до створення організованних злочинних угруповань! Вчені виявили залежність між попитом на лимони та успішністю діяльності мафіозі.

Кримінальні лимони

Незважаючи на століття досліджень ролі і сфери впливу сицилійської мафії, умови, що призвели до її створення
залишалися незрозумілими. Економічний аналіз eкспорту лимонів та діяльності мафії в 1800-ті роки тепер свідчать про те, що виникли мафіозні угрупування для захисту і посередництва виробників цитрусових. Адже в цей час спостерігався безпрецедентний попит та обожнювання цих кислих ароматних фруктів.

P1030323.JPG
Лимон маскується під добропорядну рослину, але насправді думає про те, як би організувати мафіозний клан. Джерело: Elena Chochkova

Налітай на ліки від цинги!

Арканджело Диміко, у Королівському університеті Белфасту та його колеги використовували первинні дані
з комплексного опитування 1886 року щодо економічних та соціальних потужностей на Сицилії.

Цитрусові фрукти, такі як лимони вирощували на острові Сицилія протягом століть, але без значних успіхів.
Але ситуацію кардинально змінив британський морський офіцер Джеймс Лінд. Він сприяв поширенню факту про те, що цитрусові можуть запобігти і вилікувати цингу. Отриманий результат – величезний попит на лимони, експорт збільшився з 1300 до понад 20 000 барелів лише за 25-річний період.

A portrait of Scottish doctor James Lind (1716–1794)
Джеймс Лінд: Я взагалі-то шотландський лікар!

Темний бік успіху

Ринок лихоманило від цін на цитруси. Цитрусові дерева страждали від хвороб, плантації постійно обкрадали, але все одно займатися лимонами було набагато вигідніше, ніж пшеницею або виноградом. А прибуток міг бути майже в 35 разів більшим ніж в маслинних магнатів.

Результат пошуку зображень за запитом "сицилійська мафія"
Лимони є? А якщо знайдемо?

Ці умови, а також слабкий центральний уряд і недолугі дії правоохоронців призвели до створення мафіозних структур  в регіоні наприкінці 1800-х років. Регресійний аналіз показує, що виробництво цитрусових, єдиний фактор, шо є  статистично значимим  для пояснення розквіту  структур мафії в містах та регіонах по всьому острову.

J. Econ. Hist. http://doi.org/gcps7p (2017)