Китайські промисловці знову шкодять озоновому шару

Після трьох десятиліть, успішної битви за озоновий шар у правовому полі, світла сторона нашої цивілізації стикається з несподіваною кризою. Стара нова загроза постала з нетрів хімічних лабораторій й ім’я їй трихлорфторметан (CFC-11). Якщо не зупинитись, викиди CFC-11 можуть відкотити нас на кілька десятиліть назад. Весь прогрес у загоєнні озонових дірок, які з’являються на високих широтах на початку кожної весни, піде коту під хвіст. Як і очікувалося, ця проблема була затерта до дірочок у Відні на засіданні робочої групи Монреальського протоколу. З моменту заснування протоколу в 1987 році країни обмежили використання озоноруйнівних хімікатів у холодильних установках та інших промислових процесах. Не всі папірці настільки безглузді як Будапештський меморандум!

Результат пошуку зображень за запитом "ozone layer"
Озоновий шар на варті твоєї планети. Джерело: Time

Робоча група звинувачує Китай

Напередодні зустрічі, повідомлення в ЗМІ та аналіз, проведений лондонським агентством з вивчення навколишнього середовища – неурядовою організацією, що має статус спостерігача в Монреальському протоколі, зрадницьки шепотіли: “Винні китайські компанії з виробництва піноматеріалів! Винні! Винні!”. Але цей сміливий шепіт розбився об стіну шанобливої дипломатії. Китайські делегати у Відні дали зрозуміти, що вони серйозно ставляться до цього питання, і, по суті, ця проблема піднялася до рівня його світлості президента Китаю Сі Цзіньпіна. Але, звісно, доки коту не покажеш обмочений кросівок він не визнає ні серйозних порушень з боку китайських компаній, ні недбалість уряду у нагляді за ним. (Якщо кіт російський – він це не визнає навіть в процесі псування кросівка, але ви це й так знаєте).

Результат пошуку зображень за запитом "ozone layer"
Відновлення озонового шару. Джерело: Time

Навіть наявних даних досить, щоб вважати китайські фабрики головним (можливо, навіть єдиним джерелом) джерелом CFC-11. Але на сьогоднішній день підвищена пильність має застосовуватися і до всієї Південної та Східної Азії. Точніше, чітко визначаючи джерело викидів, члени Науково-експертної групи Монреальського протоколу працюють над аналізом останніх даних від станцій моніторингу атмосфери в регіоні, в тому числі в Південній Кореї та Японії. Уряди повинні без зволікання надавати будь-які дані, необхідні для подальшого аналізу. Настав час Монреальському протоколу пограти м’язами. Мобілізувати всі своїх юнітів – науку, моніторинг, перевірку та навіть власного супер-боса – санкції.

Світлина від Довколаботаніка.

Виклик для людства

Немає сумнівів у тому, що Китай протягом останніх кількох років активізував екологічні зусилля, включаючи боротьбу із забрудненням повітрям та викидами парникових газів. Якщо китайські джерела виробництва CFC-11 будуть офіційно підтверджені, уряд повинен взяти на себе повну відповідальність і зупинити це негайно. За іронією долі, нинішня криза – це можливість для Китаю продемонструвати свою лідерську роль у забезпеченні глобальної екологічної політики. Якщо Монреальський протокол витримає цей челендж, то найбільш дієвий природоохоронний пакт, який коли-небудь робив наш цинічний та брехливий світ, стане сильнішим, ніж будь-коли.
(Nature, 2018)