Китай виграє гонитву наукових досліджень?

Допоки ряд держав демонструють ганебну сліпоту в перспективах та ведуть національні науки в прірву – Китай живе у своєму 3018 році. За даними статистики, складеної Національним науковим фондом США (NSF), Китай вперше обігнав Сполучені Штати за парамертром загальної кількості наукових публікацій.

Фінансування науки здорової людини

Звіт агентства, опублікований 18 січня, свідчить про посилення конкуренції для Сполучених Штатів з боку Китаю та  країн, що розвиваються. Вони не сплять, а активізують свої інвестиції в науку та технології. Але зі звіту випливає, що США ще займає перше місце  у залученні у наукову діяльність іноземних вчених.

“США продовжують бути світовим лідером у галузі науки і техніки, але світ змінюється”, – каже Марія Зубер, геофізик з Массачусетського технологічного інституту в Кембриджі.

Worker checks robot arm in China. 2017.
Рандомний житель Китаю готує черговий прорив у науці. Джерело: Nature

Допоки інші країни збільшують свою наукову продукцію, відносна частка США у світовій науковій діяльності зменшується, вважає Зубер, який головує в Національному науковому комітеті.

“Ми не можемо спати за кермом”. – говорить цей майстер метафор.

Новий науковий порядок

Тектонічний злам у розподілі наукових сил уже очевидний з точки зору кількості публікацій. Китай опублікував більше 426 000 досліджень в 2016 році, або 18,6% від загальної кількості, що задокументовано в базі даних Scopus Elsevier. А Штати надрукували у цих своїх вісниках 409000 статей. Індія перевершила Японію. Шах  і мат, вискотехнологічна держава зі своїм 5G-інтернетом!.

Всі вчені так люблять цитування! Вони їх рахують і складають у баночку для зубної феї. Ефект від того й іншого часто однаковий. За цим показником США посіли третє місце за Швецією та Швейцарією, коли команда NSF вивчила, звідки надходять найбільш цитовані публікації. Європейський Союз прийшов у четвертим скакуном, а Китай п’ятим.

Весела статистика. Джерело: Nature

Сполучені Штати все ще випускають найбільшу кількість докторів філософії у галузі науки і техніки і залишаються основним місцем для навчання аспірантів, хоча частка таких студентів знизилася з 25% у 2000 році до 19% у 2014 році.

Сполучені Штати найбільше витратили на дослідження та розробки – близько 500 мільярдів доларів США у 2015 році, або 26% від загального обсягу. Китай зайняв друге місце, приблизно з витратами 400 мільярдів доларів. Але частка витрат США  на науку залишалися незмінною, тоді ж як Китай її збільшує щороку.

(Nature, 2018)