Китай бореться з наркоторгівлею дослідженням сечі з каналізації

Допоки Ви дбаєте про свою приватність у соцмережах, компетентні служби полюють за Вашою сечею. Це, якщо Ви читаєте нашу сторіночку через VPN з терен наддержавного Китаю. Десятки міст по всій території цієї країни застосовують незвичайну судово-медичну техніку для моніторингу незаконного вживання наркотиків: хімічні аналізи стічних вод для слідів ліків або їх метаболітів, що разом з сечею потрапляють до каналізації.

Успіх Чжуншаня

“Одне з найпівденніших міст Чжуншань також стежить за стічними водами, щоб оцінити ефективність своїх програм зменшення обігу наркотиків”, – говорить Лі Ксікін, хімік в Пекінському університеті, який працює з поліцією у цих містах.

Лі каже, що поліція Чжуншаня вже успішно вистежила таким чином мережу наркоторговців. Кілька міст планують використовувати дані з стічних вод, для того, щоб карати винних у біохімічних слабкостях людей.

Результат пошуку зображень за запитом "Чжуншань"
Чжуншань – місто контрастів. Джерело: gbplanet

І хоча подібні дані збиралися в Бельгії, Нідерландах, Іспанії та Німеччині, вони використувались переважно для епідеміологічних досліджень, а не для надягання кайданків на руки дилерів.

Війна з наркотиками – це війна за добробут

Минулого місяця китайський президент заявив, що війна з наркотиками пов’язана з національною безпекою та добробутом китайського народу. Центральні та місцеві органи влади будуть інвестувати принаймні 10 мільйонів юанів (1,5 мільйона доларів США) у моніторинг стічних вод до кінця року. Він сподівається, що цей показник принаймні подвоїться щорічно протягом наступних кількох років.

Результат пошуку зображень за запитом "проба сечі"
Сеча може багато розповісти про тебе. Джерело: FehrPlay

Лі наполягає на тому, щоб метод використовувався на міжнародному рівні, в тому числі в рамках політики Організації Об’єднаних Націй з контролю над наркотиками.

Проте не все, що добре китайцю – адекватно для інших країн. Виникають логічні питання, які гарантії запобіганню неправильному використанню даних з труби Вашого унітазу?

Щоб показати, що аналіз стічних вод справді відображає вживання наркотиків у громаді, в ряді досліджень порівнювали рівень виявлених наркотиків у стічних водах з іншими джерелами даних про вживання наркотиків, таких як кількість наркотиків, затриманих поліцією та анонімними опитуваннями. Дослідження 2016 року у восьми європейських містах виявило сильну кореляцію між кількістю кокаїну, виявленого в стічних водах, та даними про передозування цим наркотиком. Однак у випадку метамфетаміну кореляція була не настільки сильною.

Результати

Дослідники у всьому світі, як правило, погоджуються, що аналіз стічних вод може достовірно оцінити вживання наркотиків, вважає Шейн Нілсон, з Австралійської комісії з розслідування злочинів у Канберрі.
Лі та його команда дослідили пару популярних синтетичних наркотиків, метамфетамін та кетамін, у стічних водах Китаю через два роки після того, як місцеві та національні агенції розпочали кампанії з метою припинення вживання наркотиків та їхнього виробництва в 2013 році. Команда виявила, що використання метамфетаміну знизилося на 42%, а вживання кетаміну на 67%. Лі вважає, що падіння вживання наркотиків є результатом поліцейських кампаній.

Хосе Антоніо Ломба, дослідник Норвезького інституту досліджень водних ресурсів в Осло, зазначає, що все більше свідчень того, що ця технологія є надійною мірою вживання наркотиків, і її треба поступово впроваджувати в інших країнах.

Але Карстен Прасс, дослідник з питань охорони навколишнього середовища в Університеті Джона Хопкінса в Балтіморі, штат Меріленд, стверджує, що культурні та політичні розбіжності між країнами матимуть значний вплив на це дослідження.

Світлина від Довколаботаніка.

Прасс каже, що потенційна реалізація моніторингу наркотиків на базі стічних вод повинна бути обговорена в суспільстві, а не тільки між науковцями та правоохоронними органами.

Й лишається відкритим єдине питання – яке виділення людського організму почнуть контролювати наступним?
(Nature, 2018)