Куди летимо у 2018?

Що на нас чекає у 2018 році? Здається, що погляд людства звернений у безодню космосу. Й це чудово, адже чим більше наша цивілізація витрачає ресурсів на благородну справу дослідження Всесвіту, тим менше сублімує свою енергію у всілякі недостойні речі.

Трамп занепокоєний станом справ на Місяці

NАSА працює над тим, щоб слова президента США Дональда Трампа про повернення астронавтів на Місяць стали реальністю. У підписаній директиві керманича країни не вказується конкретний термін, і, поки що, вона немає фінансування. Але адміністрація Трампа сигналізувала про свою зацікавленість у висадці на супутник Землі. І це нова надія для реанімації ряду місячних програм.  Але не Штатами єдиними…

President Trump in Oval Office with astronaut toy
Дональд Трамп демонструє як правильно здійснювати посадку на Місяць Джерело: Saul Loeb/AFP/Getty

Індія летить на Місяць без Росії

Ще два космічні агентства намагатимуться приземлитися на поверхню супутника Землі. На початку 2018 року індійська міжпланетна автоматична станція Chandrayaan-2 здійснить першу спробу провести контрольовану посадку в космосі.

Спочатку, проект планувалося реалізувати спільно з Російським космічним агентством. Однак, після невдачі з апаратом Фобос-Грунт в 2011 році, Роскосмос висунув ряд додаткових вимог, в тому числі по масі місяцеходу, після чого Індія вирішила запускати апарат самостійно. Вітаємо це рішення, звісно. Для запуску апарату Індія планує використовувати власну ракету-носій GSLV.

Індійцям слід задуматися про перехід з мотоциклів на місяцеходи. Джерело: Xinhua/Alamy

Китай теж запустить свій зонд

У грудні, Chang’e-4 Китаю стане першим зондом, що націлений на зворотній бік Місяця. У рамках космічної програми ракета Long March 4C доставить супутник вагою 425 кг у визначене місце за 60 000 км від супутника Землі. Невже перша м’яка посадка на інший бік Місяця відбудеться?

In 2013, China’s Chang’e 3, deploying the Jade Rabbit rover, makes the first soft landing on the Moon since 1976. Chang’e 4 is set for lift-off in 2018
Chang’e 3 намагається доставити посилку. Джерело: CLEP/CNSA

Полювання на астероїди

В іншому місці Сонячної системи Японське аерокосмічне розвідувальне агентство керує переміщенням міжпланетної станції Hayabusa-2. Вона має досягати астероїда Рюгу до липня, Космічний зонд є апаратом з розмірами 1,5 на 1 на 1,6 метра, вагою 600 кілограмів.  Він приземлиться на астероїд в 2018 році і пробуде там півтора року. Наприкінці 2019 року він відправиться у зворотну дорогу і повернеться на Землю в 2020.

Hayabusa probe
“Сфоткала астероїд, поки не взяла з нього проби порід. Люблю його.” – передала міжпланетна автоматична станція. Джерело: JAXA

Osiris-Rex від NASA планує зістикуватися з астероїдом Бенну наприкінці 2018 року. Цей космічний об’єкт утворився близько 4,5 мільярдів років тому одночасно з Землею та іншими планетами в Сонячній системі. Він шириною всього 500 метрів і рухається зі швидкістю понад 100 000 кілометрів на годину. 

Інженери прилаштовують “руку” космічному апарату. Більше антропоморфності богу антропоморфності. Джерело: Lockheed Martin

(Nature, 2018)